W obszarze opieki nad najmłodszymi dziećmi w Polsce, państwo stawia przede wszystkim na wspieranie żłobków. Tymczasem, jak wynika z raportu Instytutu Ordo Iuris z 2018 r., rozmija się to z oczekiwaniami wielu rodziców. Instytut zorganizował debatę organizacji społecznych, podczas której dyskutowano o tym właśnie problemie. Punktem wyjścia był tekst eksperta Ordo Iuris Magdaleny Olek, będący odpowiedzią na polemikę Fundacji im. Stefana Batorego wobec raportu z 2018 r.
W debacie wzięły udział Karolina Pawłowska i Magdalena Olek z Ordo Iuris, Sylwia Jabs – Prezes Konfederacji Kobiet RP i Aleksandra Gil z Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Wydarzenie otworzył Prezes Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski.
„Od początku istnienia Instytut Ordo Iuris aktywnie zajmuje się polityką prorodzinną. To jest jeden z podstawowych obszarów naszej działalności. Nasz raport o opiece nad dziećmi do lat trzech wzbudził bardzo liczne reakcje. Stał się też przedmiotem debaty w gremiach eksperckich” – zaznaczył .
Magdalena Olek, Zastępca Dyrektora Centrum Prawa Międzynarodowego zaprezentowała tekst „W drodze do lepszego modelu opieki nad małymi dziećmi”.
„Pojęcie aktywności zawodowej matek bywa mylnie rozumiane. Matki, które wychowują dzieci w domu wykonują ciężką prace. Doświadczenie w ten sposób zdobyte mogą wykorzystać w późniejszej pracy zarobkowej. Bon wychowawczy byłby środkiem, który umożliwiłby rodzicom wybór najlepszej formy opieki nad dziećmi. Natomiast obecna polityka, która polega tylko na promowaniu żłobków może być nieskuteczna” – podkreśliła.
W DRODZE DO LEPSZEGO MODELU OPIEKI NAD MAŁYMI DZIEĆMI
OPIEKA NAD DZIEĆMI DO LAT TRZECH
Źródło: Ordo Iuris
Zdjęcie: Ordo Iuris