Ustawa o sądach powszechnych została dziś przegłosowana w Sejmie. Stało się to na skutek odrzucenia uchwały senatu, która te reformy wstrzymywała. Teraz już został tylko podpis Prezydenta Andrzeja Dudy.
Ciekawie głosowali posłowie. Niechlubnie znowu pokazała się Konfederacja.
Jak podaje portal TVP.info: „zagłosowało 234 posłów PiS. Przeciwko odrzuceniu było 211 posłów z: KO, Lewicy oraz PSL-Kukiz’15. Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.”
Uchwalona ustawa – jak dalej podaje TVP.info dotyczy „m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.” Dodatkowe zmiany zawarte w tej ustawie dotyczą procedury wyboru I prezesa SN. Według nowych przepisów kandydaturę taką będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN.
Źródło: PAP/TVP.info
Zdjęcie: Twitter/Sejm