Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Technologie > „Unity” – Rejsy w kosmos w zasięgu ręki?

„Unity” – Rejsy w kosmos w zasięgu ręki?

Korporacja Virgin Galactic świętuje pierwsze triumfy swojego wielkiego projektu, VSS Unity. Pojazd ma być czymś pokroju wycieczkowca, zabierającego chętnych ludzi w kosmos. Po wielkiej porażce podczas testów w 2014 roku i śmierci jednego z pilotów, firma zawiesiła wszelkie prace. Wróciła jednak do pomysłu już w 2016 roku, a niedawno piloci Mike Masucci oraz Mark Stucky odnieśli siódmy wielki sukces przy próbach samodzielnego lotu ślizgowego.

Statek został wyprowadzony na znaczącą wysokość 15 km za pomocą WhiteKnightTwo (pilotowanego przez Ricka Sturckowa), by następnie pikować w dół z prędkością około 1100 km/h. Naukowcy zaangażowani w projekt, sprawdzili jak maszyna sprawdza się z wodnym balastem, mającym symulować wagę silnika rakietowego, który ma być jej częścią. Podczas lotu, silnik był z tej wody częściowo wypróżniany, co pozostawiło na niebie smugę lotniczą.

Dopiero po zakończeniu obecnych testów i oszacowaniu w pełni ich wyników, Virgin Galactic zdecyduje się na zamontowanie silnika. Wstępne prognozy zapowiadają, że odbędzie się to wiosną obecnego roku. Szacunki te mówią wprost, że obecne prace przebiegają bezproblemowo i że w najbliższym czasie, przeprowadzonych zostanie więcej testów w różnych warunkach.

Podczas oficjalnej prezentacji maszyny na pustyni Mojave w Kalifornii, będący prezesem korporacji Richard Branson, poprosił słynnego naukowca, Stevena Hawkinga, o nadanie nazwy maszynie. Niepełnosprawny fizyk bez zastanowienia okrzyknął go „Jednością” (ang. „Unity”, przyp. tłum.) . Wyraził jednocześnie marzenie o byciu pilotem owego statku pasażerskiego, którzy zabierze go na skraj kosmosu. Warto nadmienić, że pomysł ów przypadł do gustu rzeszom ludzi, a bilety na rejsy kosmiczne, są wykupione aż do roku 2021.

Matriał wideo pochodzi z Youtube – https://www.youtube.com/watch?v=XF8pfDWANWU
Matriały i zdjęcie zaczerpnięte ze strony producenta – www.virgingalactic.com

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę