Ograniczenia wywołane pandemią nie mogą powstrzymać zaangażowania Kościoła w walce z nadużyciami. Dlatego też Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich zainicjowała serię czterech seminariów internetowych (webinariów) poświęconych walce z przemocą. Pierwszy dedykowany był teologii dzieciństwa, a na kolejnych podjęty zostanie m.in. temat ochrony nieletnich w sieci w czasie zamknięcia wywołanego pandemią i tego, jak lockdown zmienił relacje z dziećmi.
„Same nawet najlepsze prawa nie wystarczą, trzeba głębokiej przemiany ludzi, by naprawdę zrozumieć, że ochrona nieletnich stanowi integralną część naszego bycia chrześcijanami” – zauważa Emer McCarthy, odpowiedzialna za projekty w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje ona, że nieprzypadkowo tematem pierwszego spotkania była teologia dzieciństwa.
„Wszystkie nasze wysiłki, cała polityka, normy, wydarzenia edukacyjne, formacyjne i podejmowane interwencje są bezużyteczne, jeśli nie rozumiemy, że ochrona nieletnich i osób bezbronnych jest integralną częścią naszego bycia katolikami i chrześcijanami – mówi papieskiej rozgłośni Emer McCarthy. – Dlatego właśnie potrzebujemy teologicznego myślenia i języka, nie jesteśmy zresztą jedynymi, którzy uznają tę potrzebę. Stąd też chcieliśmy rozpocząć to seminarium od samego początku. Czego nauczał nas Jezus? Co mówi o naszej misji stawiając dzieci na pierwszym planie? W swych działaniach na rzecz ochrony nieletnich i osób bezbronnych nigdy nie możemy myśleć, że osiągnęliśmy już cel. Trzeba mieć świadomość tego, że nieustannie musimy być czujni i coraz lepiej ich chronić. Powinno to być naszą pierwszą myślą”.
Watykańskie seminaria nt. ochrony nieletnich organizowane są we współpracy z przedstawicielami Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich oraz działającym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim Centrum ds. Ochrony Nieletnich. Swą chęć udziału w spotkaniach zgłosiło ponad 770 osób.
Webinar będzie dostępny na stronie: www.protectionofminors.va i www.internationalunionsuperiorsgeneral.org
Na razie nie jest niestety dostępna wersja w języku polskim.
Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan
Zdjęcie: Vatican Media