Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > TADEUSZ KOŚCIUSZKO – CZŁOWIEK IDEI – WYSTAWA OBOK DOMU POLONII

TADEUSZ KOŚCIUSZKO – CZŁOWIEK IDEI – WYSTAWA OBOK DOMU POLONII

Wystawa Muzeum Historii Polski

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można obejrzeć do 27 października 2017 roku w Warszawie. Wystawa przygotowana z  okazji obchodów  Roku Kościuszki została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze.  Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie zobaczą m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet będą mogli dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Wystawa przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

Zapraszamy do robienia sobie zdjęć z podobizną (ponad trzymetrowa głowa!) Tadeusza Kościuszki znajdującą się na terenie wystawy, z takiej formy zabawy i jednocześnie upamiętnienia swojej obecności na wystawie skorzystało już tysiące osób. Zachęcamy do wrzucania zdjęć na swoje konto Instagram i Facebook oznaczając je #mhpkosciuszko.

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, czynna całą dobę przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 (przy pl. Zamkowym) do 30 września, a od 4 do 27 października wystawę będzie można zobaczyć przed gmachem głównym Narodowego Banku Polskiego, od strony pl. Powstańców Warszawy.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest, również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.

Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat, Michał Bąk.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł, Małgorzata Grąbczewska.

Tłumaczenie: Małgorzata Marcinkowska, współpraca: Izabella Szarek.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Źródło informacji i zdjęć – Muzeum Historii Polski

Zapisz

Zapisz

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę