Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Sprzedaż mieszkania – przez biuro nieruchomości, czy samemu?

Sprzedaż mieszkania – przez biuro nieruchomości, czy samemu?

Dysponowanie mieszkaniem własnościowym stwarza możliwości bezproblemowej przeprowadzki, a także jest sprawdzoną lokatą kapitału na tzw. czarną godzinę. Kiedy pojawia się potrzeba sprzedaży, wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy poszukiwać zainteresowanych samodzielnie czy też korzystać z usług biura nieruchomości. Które z tych rozwiązań jest lepsze i dlaczego?

Co oferuje agencja nieruchomości?

Korzystanie z oferty biur pośrednictwa kojarzy się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Oczywistym jest, że za każdą usługę trzeba zapłacić, dlatego również pośrednik nieruchomości musi otrzymać prowizję. Nie jest ona jednak kwotą wyrzuconą w przysłowiowe błoto. Klient płaci nie tylko za obecność przedstawiciela biura, ale też za jego wiedzę, a w szczególności znajomość prawa handlowego i rynku nieruchomości.

Wystawiając mieszkania na sprzedaż w odpowiednim biurze, można też liczyć na dostęp do ogólnopolskich baz danych. Obecnie dobra, renomowana agencja nieruchomości współpracuje z innymi firmami z branży korzystając z ogólnokrajowych zasobów (system MLS). Jakie korzyści niesie to dla klienta? Przede wszystkim jego ogłoszenie trafi do potencjalnych zainteresowanych nie tylko w miejscu zamieszkania. Ogłoszenia pojawią się na portalach internetowych lub w prasie także w odległych miastach.

Korzyści, jakie zapewnia sprzedaż mieszkań za pośrednictwem biura nieruchomości to również:

  • gwarancja spisania odpowiednio skonstruowanej umowy kupna-sprzedaży, która nie kryje przykrych niespodzianek i zawiera zapisy chroniące interes sprzedającego,
  • profesjonalna obsługa grona zainteresowanych klientów, którzy kontaktują się z biurem, a nie bezpośrednio ze sprzedającym,
  • doskonała znajomość rynku nieruchomości, dzięki czemu oferta jest wystawiana w miejscach gwarantujących największą szansę sprzedaży,
  • profesjonalny opis mieszkania na sprzedaż włącznie z wykonaniem wysokiej jakości zdjęć, a niekiedy nawet filmu video czy wirtualnego spaceru,
  • możliwość dokonania wyceny przez przygotowaniem oferty,
  • weryfikacja osób zainteresowanych zakupem pod kątem ich możliwości finansowych i wiarygodności prawnej,
  • gwarancja skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz dopełnienia wymaganych prawnie formalności.

Pośrednik nieruchomości pracuje na podstawie umowy z klientem, w której określono również należność za usług. Zazwyczaj jest to 2-4% wartości mieszkania. Dlatego też również w interesie agencji nieruchomości jest jak najkorzystniejsza sprzedaż.

Zalety samodzielnej sprzedaży mieszkania

Biura nieruchomości przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo transakcji i znacznie przyspieszają jej przeprowadzenie. Nie zawsze jednak właścicielowi lokalu zależy na tym, aby sprzedać szybko. Jeśli samodzielnie poszukuje nabywcy, może dowolnie przebierać w propozycjach, aż do uzyskania takiej, która go w pełni usatysfakcjonuje. Skorzystanie z tej formy sprzedaży wymaga jednak dobrej znajomości prawa handlowego i formalności notarialnych lub też wsparcia osoby, która ma takie doświadczenia.

Najważniejszymi zaletami samodzielnej sprzedaży z pewnością są: zmniejszenie kosztów i większy zysk z transakcji. Wymaga to jednak czasu na poszukiwanie oferty, która będzie opłacalna. Warto jednak wziąć pod uwagę, że mieszkania na sprzedaż to nie drobiazgi pierwszej potrzeby. Często, bez odpowiedniego wsparcia, ogłoszenie może wisieć miesiącami, a lokal straci na wartości.

Artykuł powstał we współpracy z biurem nieruchomości Kuźnia Nieruchomości

Podobne

W górę