Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Energetyka > Spółki energetyczne i lotnicze odbijają się od dna?

Spółki energetyczne i lotnicze odbijają się od dna?

Wiele wskazuje na to, że pandemia ma się ku końcowi. Postępujące programy szczepień pozwalają sądzić, że w niedalekiej przyszłości gospodarki na całym świecie zostaną w pełni odblokowane. W tym kontekście szczególnie interesujące mogą okazać się spółki, które najbardziej ucierpiały na tej pandemii, czyli m.in. linie lotnicze i energetyka.

Dla tych właśnie gałęzi gospodarki COVID-19 okazał się bezlitosny. Zakazy przemieszczania się pomiędzy Państwami i ogólny lęk przed kontaktem z ludźmi w praktyce uniemożliwił liniom lotniczym działalność na całym świecie. Wszelkie ograniczenia gospodarcze wpłynęły negatywnie na łańcuchy dostaw, produkcje i przemysł, przez co spółki energetyczne i surowcowe również mocno oberwały.

Na szczęście dla tych branż czas ograniczeń gospodarczych ma się ku końcowi. W Stanach Zjednoczonych już 50 mln osób otrzymało 2 dawki szczepionki, a dziennie szczepionych jest kolejne 3 mln osób. Dzięki temu można spodziewać się, że już w okresie wakacyjnym nastąpi likwidacja większości obostrzeń, a gospodarka USA ruszy z miejsca, w szczególności linie lotnicze i energetyka. Oczywiście trudno na razie przewidywać jakie będą długofalowe skutki dla tych branż, jednak wygląda na to, że w najbliższej przyszłości wymienione branże odbiją się od dna. Być może nie nastąpi to całkowicie od razu, ponieważ na przykład dopóki COVID-19 nie zostanie zwalczony na całym świecie dopóty linie lotnicze nie mogą liczyć na swobodę działalności przed jego początkiem.

Obecnie indeks amerykańskiej giełdy SP 500 zwyżkuje, jednak bynajmniej nie jest ten wzrost napędzany przez spółki technologiczne. To właśnie spółki lotnicze i energetyczne ciągną w górę całą giełdę.Dla przykładu akcje spółki ONEOK, która zajmuje się transportem gazu ziemnego na terenie stanów wzrosły od początku roku o 33%. Z kolei akcje spółki lotniczej American Airlines od początku roku zdrożały aż o 50%. Trzeba przyznać, że te kwoty robią wrażenie, a warto zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu ceny tych akcji nie osiągnęły poziomu z przed pandemii. Tu znajdziesz dalsze informacje na na temat rynku akcji oraz czynników, który wpływają na zachowania rynków. Czy teraz jest dobry czas na zainwestowanie właśnie w te branże?

Trudno powiedzieć, zdecydowanie istnieje dalsze pole do dynamicznych wzrostów, szczególnie wobec kolejnych pakietów pomocowych, jednak nikt tak naprawdę nie wie jak długo będziemy odczuwać gospodarcze skutki tej pandemii. Pieniędzy też nie można drukować w nieskończoność, a pomoc doraźna nie będzie trwała wiecznie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zachowają się rynki, gdy nastąpi wzrost stóp procentowych oraz zakończenie programu pakietów pomocowych, jednak zważywszy na to, że ceny akcji wielu spółek dalej plasują się na poziomach niższych, niż przed pandemią to trudno mówić o szczególnie dużym ryzyku takich inwestycji.

Podobne

W górę