Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Ekonomia > Premier Mateusz Morawiecki i jego kariera

Premier Mateusz Morawiecki i jego kariera

Wskazany przez PiS kandydat na nowego premiera Mateusz Morawiecki postrzegany jest zazwyczaj w kontekście przemian gospodarczych ostatnich 2 lat. Mało znana pozostaje jednak jego działalność w czasach, gdy nie był jeszcze członkiem rządu. Portal Money.pl zainteresował się, kim jest człowiek, który w tak szybkim tempie osiągnął najwyższe godności w państwie?

Portal zauważa, że Morawiecki urodził się, w czasie, gdy jego ojciec Kornel rozpoczynał swoją działalność opozycyjną. Ojciec wziął udział w strajkach studenckich w marcu 1968 roku a kilka miesięcy później w protestach przeciwko interwencji państw Układu Warszawskiego na terenie Czechosłowacji. Pomiędzy tymi wydarzeniami, 20 czerwca 1968 roku przyszedł na świat obecny wicepremier. Działalność ojca trwała do upadku PRL. Był on między innymi założycielem “Solidarności Walczącej”.

Trzeba dodać, że kandydat na premiera, a obecnie minister finansów i rozwoju początkowo nie zajmował się ekonomią. Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Po uzyskaniu dyplomu zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak pisze Money.pl, dopiero później odbywał studia w dziedzinie ekonomii.

Ukończył studia w tym kierunku na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a podyplomowo studiował prawo europejskie oraz ekonomikę integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Kształcił się również w Bazylei i Stanach Zjednoczonych.

Mateusz Morawiecki zajął się bankowością w 1995 roku

Początkiem pracy w bankowości był dla Morawieckiego staż w Deutsche Bundesbanku. Potem jednak 2 lata spędził na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Prowadził tam badania w zakresie ekonomii i makroekonomii – pisze Money.pl.

Mateusz Morawiecki jest również specjalistą od prawa europejskiego. W 1997 roku wydał nawet podręcznik w tej dziedzinie, a w 1998 roku został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Uczestniczył też w negocjacjach akcesyjnych do Unii Europejskiej.

Jednak wkrótce Mateusz Morawiecki wrócił do pracy w bankowości. W Banku Zachodnim najpierw był doradcą prezesa, a wkrótce został członkiem zarządu. Po połączeniu BZ z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym Morawiecki został prezesem BZ WBK. Pod jego rządami bank stał się trzecią pod względem wielkości instytucją finansową na polskim rynku.

Sam prezes dołączył do grona polskich milionerów, posiadając oszczędności i papiery wartościowe na kwotę 7 milionów zł. Dzięki temu – być może – pozwolił sobie na znaczny spadek dochodów po przyjęciu funkcji wicepremiera. Pełniąc tę funkcje – pisze Money.pl – Mateusz Morawiecki zarabia 25 razy mniej, niż jako prezes banku.

W rządzie przejął funkcje: wicepremiera, ministra rozwoju, ministra finansów i przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Stał się więc najważniejszą osobą w państwie, jeśli chodzi o sprawy gospodarcze. Co ciekawe, członkiem PiS Morawiecki został pół roku po wejściu do rządu. Wydaje się więc, że należy on do grona ludzi o których mówi się, że “wszystko czego dotkną, zamienia się w złoto”.

Źródło – Money.pl
Publikacja artykułu: za zgodą redakcji Rynek Inwestycji
Zdjęcie Premiera Mateusza Morawieckiego – Kancelaria Premiera RP

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę