Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Historia > Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – niemieckie zbrodnie, obozy koncentracyjne

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – niemieckie zbrodnie, obozy koncentracyjne

Polska od zawsze kojarzy się z wolnością. Polskie duchowieństwo przez wieki niewoli stanowiło siłę naszego narodu w dążeniu do tej wolności. Kościół w Polsce jest siłą, która pozwalała myśleć o wolności przez wszystkie wieki istnienia państwa Polskiego. Tak było od samego początku, momentu przyjęcia przez Polskę chrztu, który nie został przyjęty z rąk Niemiec, aby tę wolność zachować.

Hitler i Stalin, i nasi zaborcy w pierwszej kolejności, aby odebrać nam tę wolność, postanowili zlikwidować właśnie duchowieństwo, inteligencję i żołnierzy. Wszystkie te grupy w Polsce były od wieków środowiskami, gdzie skupiała się inteligencja. Polscy duchowni byli więc dla Hitlera i Stalina w czasie II wojny światowej zagrożeniem utrzymywania polskiej tożsamości i wolności i to oni stali się jednymi z pierwszych ofiar po ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku. Ginęli w obozach koncentracyjnych, miejscach kaźni, byli rozstrzeliwani na parafiach i w miejscach egzekucji.

Imiona i nazwiska polskich księży, którzy zostali zamordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych będą odczytywane przed Niemiecką Ambasadą w Warszawie w najbliższy poniedziałek.

Miejsce i data:

29.04.2019
Warszawa, przed Ambasadą Niemiec
ul. Jazdów 12 – w pobliżu Sejmu RP

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby w tym uczestniczyć.

Zdjęcia: Archiwum IPN, zrzuty ekranów Youtube, Twitter

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę