Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Niemcy > Panika w ratuszach, czyli o wątpliwej niemieckiej wersji historii

Panika w ratuszach, czyli o wątpliwej niemieckiej wersji historii

Prawie wszyscy wiemy, że nazwę Krzyżacy należy czytać Niemcy. Okupowali oni polskie ziemie z nadania cesarza rzymskiego i Watykanu. Później pojawili się jacyś niby Prusacy, którzy ponoć nie byli Niemcami. II drugą wojnę światową wywołali jacyś bliżej nieokreśleni Naziści, a dzisiaj podobno o losach Europy chce decydować Bruksela, jakaś Unia Europejska lub Parlament Europejski. Nie miejmy złudzeń, za każdym razem byli i są to Niemcy – i Krzyżacy i Prusacy, Naziści i Bruksela. Oczywiście za każdym to wszystko dzieje się w podobnych sojuszach – z Francją, Holandią i Rosją.

II wojna światowa to okres okropny. Kilka klik zorganizowało instytuty naukowe, zjednoczyło „niemiecko-amerykańsko-brytyjski” biznes, oraz zaplanowało grabież łupów wojennych włącznie z kradzieżą dzieł sztuki i niszczeniem innych nośników kultury, po to żeby europejskie narody pozbawić tożsamości. Żeby zrobić z krajów i narodów Europy jedną wspólną bezkształtną masę, która jest jak plastelina podatna na ugniatanie i kształtowanie w taki sposób, w jaki sobie owi inżynierowie zapragną. Kto mógł wpaść na taki pomysł? To sprawa dosyć skomplikowana, ale w dużym uproszczeniu spowodowały to grupy marksistów, w gąszczu których skryło się wielu różnych ludzi pochodzących z różnych środowisk. Musiały im także pomagać środowiska posiadające kapitał.

Główne założenia takiego marksizmu, to wyrzucić Boga ze społeczeństw i nardów. W imię nowoczesności, nauki i czegokolwiek, byle go wyrzucić. Na to miejsce następnie planowano wprowadzić terror, co doskonale widać na przykładzie Związku Sowieckiego i obecnej Rosji, ale też Niemiec i Francji.

Jeśli cofniemy się do końca XIX i początku XX wieku i porównamy sobie tamtejsze warunki geopolityczne z sytuacją, jaką mamy obecnie, to łatwo zauważyć, że Rosja współpracowała z Francją, a cała elita intelektualna, polityczna i szpiegowska zbierała się na lewym brzegu Sekwany w Paryżu – w kawiarniach, restauracjach i pubach. Stamtąd ludzie współpracowali z Hitlerem i ze Stalinem i innymi ośrodkami politycznymi.

A jak wygląda ta sytuacja dzisiaj? Amerykanie współpracują z Polską i tworzą Grupę Wyszehradzką i Trójmorze. Dla równowagi wczoraj starania Niemiec i Francji zakończyły się przywróceniem prawa głosu dla Rosji w Radzie Europy. Innymi słowy nic się nie zmienia od lat, a te same sposoby walki i koncepcje ciągną się latami. Wystarczy tylko nie żyć z dnia na dzień i czasem spojrzeć na wszystko z pewnego dystansu.

O co więc chodzi z tą niemiecką wersją historii? Chociaż tak właściwie, chodzi o to, żeby ta wersja historii nie była Polska, czyli prawdziwa. Z tego właśnie wynika jakieś nawet już ocierające się o fobię unikanie słowa „Niemcy” przez Panią Dulkiewicz. Z tego też powodu minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow jest zdziwiony, że Rosja nie jest zapraszana na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Bo ze względów historycznych 17 września 1939 roku Rosja napadła na Polskę, a polityka – jak już pisałem – przez wieki się nie zmienia. A z czasów współczesnych, bo Tusk z Putinem przechadzali się po molo w tymże samym Gdańsku.

To wszystko składa się na całościową panikę, w jaką wpadają głównie Niemcy, bo już coraz więcej cywilizowanego świata wie i dalej ta wiadomość się będzie rozchodziła, że Krzyżacy, Prusacy, Naziści i obecnie Brukselczycy, to cały czas ci sami Niemcy, o których Churchill mówił, że raz na 50 lat należy je bombardować bez podania przyczyny.

Youtube: pxhere.com

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

1 270 odpowiedzi na “Panika w ratuszach, czyli o wątpliwej niemieckiej wersji historii”

 1. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 2. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 3. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 4. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 5. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 6. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 7. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 8. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 9. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 10. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 11. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 12. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 13. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 14. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 15. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 16. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 17. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 18. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 19. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 20. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 21. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 22. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 23. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 24. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 25. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 26. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 27. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 28. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 29. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?