Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Oddajcie dzieciom tęczę! Gender w kulturze, sztuce i literaturze

Oddajcie dzieciom tęczę! Gender w kulturze, sztuce i literaturze

Gender w kulturze, sztuce i w literaturze

Ostatnio coraz częściej słyszy się o wielo-płciowości, feminizmie, homoseksualizmie, tolerancji, wolności czy paradach równości. To jednak bazujące na odwróconych wartościach, przekłamanych ideach i nielogicznych komunikatach, puste slogany polityki gender, która napływa do nas z zachodu tylko po to, by niszczyć naszą tożsamość religijną, strukturę społeczną, uderzać w podstawowy model rodziny oraz promować wśród dzieci i młodzieży dewiacje seksualne. A zaczyna się na pozór niewinnie…

Współczesny feminizm, gdzie kobiety za wszelką cenę próbują udowodnić mężczyznom, że są w stanie tak jak oni wnieść pralkę na piętro, gdzie za taką samą cenę pracować będzie nie dwóch mężczyzn, lecz cztery kobiety, jest powodem do kpin i żartów.

Nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać, gdy natknęłam się na informację, że zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego zmiany klimatyczne wpłyną na walkę między płciami albo, że zdaniem przedstawicieli polityki gender, powinno być wyszczególnionych nie dwie, czy nawet trzy, a trzynaście płci! O tego typu „smaczkach” przeczytać można m.in. w książce Magdaleny Żuraw pt. „Idiotyzmy feminizmu”.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy przedstawicielki płci pięknej domagają się identycznych obowiązków w kopalniach czy na budowach, albo w marketach, gdzie z wiadomych przyczyn normy podnoszenia ciężarów są dla kobiet niższe. Bo skoro natura stworzyła nas tak, a nie inaczej, to może warto się uzupełniać i nawzajem sobie pomagać zamiast propagować walkę płci. Osobiście jestem w stanie wrzucić tonę węgla do komórki w około trzy godziny, podczas gdy mój partner zrobi to w piętnaście minut. Czy mam na siłę zabierać mu łopatę tylko po to, żeby udowodnić, że jestem samodzielna i też potrafię? Byłoby to próżne, bezcelowe, nielogiczne i głupie, ale właśnie w taki sposób działa nowoczesny feminizm. To odwracanie idei i bazowanie na nielogiczności. Czy walczące o „równouprawnienie” kobiety nie wiedzą, że nadmierne obciążenie może powodować poronienia, problemy z zajściem w ciąże, bóle menstruacyjne czy po prostu uszkodzenia kręgosłupa? Ale może właśnie do tego to zmierza…?

Może zatem wcale nie chodzi o RÓWNOŚĆ, lecz po prostu o niszczenie struktur społecznych i modelu rodziny?! No i następne modne słowo – WOLNOŚĆ – czyli kolejny przykład bazowania na odwróconych wartościach… Zgodzić się muszę z feministkami, że to kobieta decyduje o swym ciele i urodzeniu dziecka, ale po co nam czarne marsze śmierci i celebrowanie morderstw? Decyzję o urodzeniu podejmuje się przed zapłodnieniem i wówczas można mówić o świadomym wyborze. Później „wolność” zamienia się w morderstwo i to popełnione na tych niewinnych, za których podjęto decyzję o ich poczęciu, a potem o ich śmierci. Taka przekłamana „wolność” to walka z naukami polskiego kościoła, wszelką moralnością, naszą kulturą i w ogóle z cywilizacją łacińską.

Slogany typu „precz z dyktaturą kobiet” wykrzykiwane przez współczesne feministki tak naprawdę obrażają kobiety i świadczą o tym, że owe feministki do końca same nie wiedzą czego chcą i o co walczą. Słowo feminizm nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia, staje się wypaczone. To nie jest już walka o równe prawa dyskryminowanych kobiet, lecz o stworzenie z kobiet współczesnych mężczyzn, zamazanie granicy między płciami, obrzydzenie kobiet mężczyznom i mordowanie dzieci w zarodkach, co wpływa również na bezpłodność, ale przecież o to chodzi w tej polityce. Podobnie sytuacja wygląda z innymi słowami czy symbolami, jak w przypadku tęczy, która kiedyś przypisywana była dzieciom i kojarzona z bajkami o skrzatach ze złotem na jej krańcu, a dziś stała się symbolem homoseksualizmu.

Podobnie sytuacja wygląda z pseudo-sztuką. Jakiś czas temu głośno było o spektaklu w Niemczech, gdzie nadzy aktorzy biegali w kółko po scenie trzymając sobie nawzajem palce w odbytach lub o przedstawieniu, gdzie na scenicznych deskach występowali goli mężczyźni w towarzystwie nagich dziewczynek, które trzymały ich za dłonie. Są granice, których nie powinno się przekraczać, jak w przypadku polskich feministek, które w miejscach pamięci narodowej fotografowały się z gołymi waginami. Przykład idzie z Niemiec. A przecież w ten sposób odziera się kobiety z ich kobiecości, intymności i obrzydza je mężczyznom ,aby zachwiać społeczną strukturą, zniszczyć i ośmieszyć naszą kulturę oraz udowodnić, że kobieta to nic innego jak „mięso” na sklepowej ladzie.

„Sztuka” Gender bazująca na odwróconych wartościach „wolności” i „tolerancji” ma znamiona pornografii w dziecięcym wydaniu, promuje pedofilię, dewiacje seksualne i uderza w podstawowy model rodziny. Przenika również do kultury masowej i polskiej kinematografii, gdzie spotkać możemy się z mało ambitnymi serialami opowiadającymi o zdradach i problemach rodzinnych, gdzie promowane są modele związków gejów i lesbijek wychowujących dzieci, a aktorzy obrażają chrześcijan. Ponadto pokazuje się, jak obejść prawo by dwóch tatusiów mogło samodzielnie „mieć” dziecko, pokazuje nasze społeczeństwo jako nietolerancyjne i podkreśla krzywdę gejów, którzy nie mogą zawrzeć małżeństw i adoptować dzieci. Tylko kto pokaże krzywdę dzieci, które tracą wzorce wychowawcze i pozbawiane są matczynej miłości? Bo o zachwianych psychikach czy szydzeniu przez rówieśników w późniejszym wieku już nawet nie będę się rozpisywać.

Wszystko jest dla wszystkich i oczywistym jest, że artyści, pisarze, scenarzyści czy malarze chętnie wcielają się w nietuzinkowe role społeczne, pokazują niesztampowe emocje i sytuacje, tworzą nowe normy i eksperymentują. Niestety coraz częściej treści homoseksualne i propagowanie odwróconych wzorców moralnych bazujących na naciąganych sloganach postulujących wolność, promowane są wśród małych dzieci, które nie są nawet świadome swojej seksualności. Oczywiście zacieranie granic między płciami i seksualnością u osób w młodym wieku, odbywa się pod płaszczykiem (jakie to modne słowo w dzisiejszych czasach!), „tolerancji”.

Całkiem niedawno miałam okazję nawet poznać pewną literatkę piszącą bajki dla dzieci i wysłuchać jej opowiadania o chłopcu, który chciał być dziewczynką. Opowiadanie napisane bardzo zgrabnie pod względem stylistycznym, zawierające treści pełne emocji, cierpienia, samotności, ale na litość boską – nie wszystko i nie dla wszystkich! Markiz de Sade też świetnie pisał, a jego książki i ekranizacje nadal przyciągają wzrok, ciekawość i wciąż są w obiegu! Sama z zaciekawieniem chłonęłam historię przedstawioną w „Justine” czy inne jego dzieła. Nie ma w tym nic dziwnego, bo pisarz swym nietuzinkowym spojrzeniem na społeczeństwo, kontrastem łączącym erotyzm z filozofią czy lekkim piórem zasłużył sobie by wciąż go cytować. Gdy jednak słuchałam tekstu o chłopcu, który chce być dziewczynką i o tym jak nietolerancyjnym społeczeństwem jesteśmy, który popełnia bajkopisarka i prezentuje go w obecności dzieci ze szkoły podstawowej, po prostu zalewała mnie krew!

Jak można u tak młodych osób próbować wzbudzić wyrzuty sumienia czy pokazać jakim nietolerancyjnym społeczeństwem jesteśmy, bo inne dzieci śmieją się z chłopca, który na bal przebiera się za księżniczkę? Czy wobec tego powinniśmy zapoznać ich również z twórczością de Sada? Wszak związki sadomasochistyczne również stanowią jakąś część społeczeństwa. Tolerancja tolerancją i osobiście ubolewam nad krzywdą osób, które nienawidzą własnego ciała, ale to nie znaczy, że można propagować wśród dzieci i młodzieży wypaczony obraz kobiet i mężczyzn. Bo jeśli mamy najmłodszych uczyć, że chłopcy przebierają się za dziewczynki i na odwrót to będąc konsekwentnymi powinniśmy też uczyć je jak czerpać przyjemność ze znęcania się nad innymi lub bycia poniżanym czy bitym by nie być nietolerancyjnym wobec związków sadomasochistycznych. Czysta paranoja, ale o to chyba właśnie chodzi w tej całej ideologii gender.

Jako pisarka, sama lubię szokować, a recenzenci po ostatniej publikacji, zdążyli mi już przypiąć łatkę – „50 Twarzy Greya”. Z tą różnicą, że swoją twórczość kieruję jedynie do osób dorosłych i dojrzałych, które przeczytają i odłożą, a nie do dzieci, których psychiki i osobowości dopiero się kształtują. Sztuka rządzi się swoimi prawami, a artyści jako osoby kreatywne i nietuzinkowe mają prawo wcielać się w emocje mniejszości, szokować i tworzyć własne formy przekazu oraz własną rzeczywistość. Jednak wypaczona edukacja seksualna serwowana między wierszami dla dzieci przez bajkopisarzy jest dla mnie po prostu niesmaczna. Gdy na portalach społecznościowych widzę scriny popularnej ostatnio książki, tudzież ponoć podręcznika dla najmłodszych dzieci, gdzie jeden tatuś jest tatusiem biologicznym i płaci alimenty, podczas gdy drugi jest do wychowywania lub widzę treści, gdzie dzieci mają dwóch tatusiów i nie mają mamy, jest po prostu niezdrowe i przygnębiające. Warto więc zadać sobie pytanie – po co to wszystko? Czemu wciąż zalewają nas takie komunikaty, a transwestyci robią się na tyle agresywni walcząc o swe „równouprawnienie” by oblewać małe dziewczynki kawą?

Moda na homoseksualizm, wielopłciowość, propagowanie transwestytów i współczesnego feminizmu, który tak bardzo odbiega od jego pierwotnych założeń, stając się po prostu śmieszną groteską i obrazem kobiety w krzywym zwierciadle lub też jej karykaturą oraz temat legalizowania małżeństw homoseksualnych nie bierze się znikąd. To walka z tradycyjnym modelem rodziny, mająca na celu poróżnienie społeczeństw i doprowadzenie do walk, a nie równości. Czemu w Niemczech jednocześnie legalizuje się małżeństwa homoseksualne na równi z promowaniem islamu? Przecież radykalni islamiści zabijają drogie konie, gdy te wykazują skłonności homoseksualne. A może chodzi o generowanie społecznych podziałów i chaosu, by na zgliszczach upadającego społeczeństwa zbudować coś nowego? Nawiązując do jednego z tekstów Jana Ptasznika, skłonna jestem wysunąć tezę, że najprawdopodobniej prowadzi to do polityki na „szklarza”, gdzie szklarz płaci dzieciom za wybijanie szyb w oknach by interes się kręcił.

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

276 odpowiedzi na “Oddajcie dzieciom tęczę! Gender w kulturze, sztuce i literaturze”

 1. Mnie osobiście bardziej zniechęcają esemesy od firm niż zachęcają i myślę, że uważa tak większość użytkowników. SMS marketing jest tak lubiany jak spamowanie na e-mail.

 2. Paulina teraz wybór książek jest tak wielki i zdarzają się właśnie takie perełki jak te, że żal nie kupić Czasem siłą mnie trzeba z księgarni przeganiać, a w wolnych chwilach przeglądam te internetowe

 3. Excellent weblog right here! Additionally your web site so
  much up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link for your host?
  I want my site loaded up as quickly as yours lol

 4. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 5. Hi! I just wanted to ask if you ever have any
  trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard
  work due to no back up. Do you have any methods to stop
  hackers?

 6. Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 7. You’ll be able use all sorts of advised attractions with various car treatments. A quantity of sell traditional tools numerous demand families for almost any event for any investment district, or even for a holiday in new york. ???? ??? ?????? ?????

 8. After study many of the content for your web site now, i truly as if your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and are checking back soon. Pls have a look at my site also and figure out how you feel.

 9. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 10. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 11. I enjoyed reading your nice website. I see you offer priceless info. stumbled into this site by chance but I’m sure glad I clicked on that link. You definitely answered all the questions I’ve been dying to answer for some time now. Will definitely come back for more of this.

 12. It’s actually mostly unattainable to find well-advised men and women on this content, still you seem like you are familiar with the things you’re revealing! Bless You

 13. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 14. Do you have a spam issue on this blog; I
  also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to
  swap methods with others, please shoot me an email if interested.
  plenty of fish natalielise

 15. I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 16. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant
  transparent concept

 17. I just want to mention I am just all new to weblog and certainly liked this page. Very likely I’m going to bookmark your blog post . You actually come with impressive article content. Many thanks for revealing your blog.

 18. I just want to mention I’m very new to weblog and certainly liked you’re web site. Likely I’m going to bookmark your website . You actually come with really good writings. Thanks for revealing your website page.

 19. All I can express is, I don’t know what to comment! Except needless to say, for the excellent tips which have been shared on this blog. I can think of a zillion fun approaches to read the posts on this site. There’s no doubt that I will at last take a step making use of your tips on areas I could not have been able to handle alone. You had been so innovative to let me be one of those to profit from your beneficial information. Please know how significantly I enjoy the whole thing.

 20. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful info particularly the ultimate part 🙂 I handle such information a lot.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 21. An impressive share, I recently with all this onto a colleague who had previously been doing a small analysis for this. And that he the fact is bought me breakfast because I uncovered it for him.. smile. So i want to reword that: Thnx with the treat! But yeah Thnkx for spending any time go over this, I am strongly regarding this and really like reading on this topic. If at all possible, as you become expertise, would you mind updating your site with increased details? It can be extremely of great help for me. Massive thumb up because of this short article!

 22. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal website and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers.

 23. I blog quite often and I really thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 24. The next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 25. Hello there, I believe your website could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 26. Hi there, I believe your site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent website.

 27. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he actually bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your website.

 28. I’m pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved to fav to check out new information on your website.

 29. Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept preaching about this. I will
  forward this article to him. Fairly certain he’ll have a good read.
  I appreciate you for sharing!

 30. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

 31. I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 32. There are actually a lot of details like that to take into consideration. That could be a nice point to carry up. I offer the ideas above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up the place a very powerful thing will probably be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round issues like that, however I am sure that your job is clearly identified as a good game. Each girls and boys feel the impression of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 33. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!

 34. After looking into a handful of the blog articles on your website, I honestly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me what you think.

 35. Howdy, I do think your site may be having browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent website.

 36. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your blog.

 37. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something concerning this.

 38. Attractive component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment or even I achievement you access persistently rapidly.

 39. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 40. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 41. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 42. I just want to mention I am all new to blogging and site-building and seriously savored you’re page. Probably I’m want to bookmark your website . You amazingly come with perfect well written articles. Thanks a lot for sharing your website page.

 43. After looking over a number of the articles on your site, I seriously like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know your opinion.

 44. I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 45. Thanks for giving your ideas listed here. The other element is that when a problem comes up with a computer motherboard, persons should not consider the risk regarding repairing it themselves for if it is not done correctly it can lead to permanent damage to the complete laptop. Most commonly it is safe to approach any dealer of your laptop for your repair of that motherboard. They’ve technicians who definitely have an expertise in dealing with laptop computer motherboard troubles and can make the right analysis and carry out repairs.

 46. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

 47. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 48. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 49. One thing is the fact that one of the most frequent incentives for utilizing your cards is a cash-back as well as rebate present. Generally, you’re going to get 1-5 back upon various buying. Depending on the credit card, you may get 1 in return on most buying, and 5 back again on buying made using convenience stores, gasoline stations, grocery stores plus ‚member merchants’.

 50. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he actually bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you develop into experience, would you mind updating your weblog with extra details? It’s extremely helpful for me. Big thumb up for this weblog put up!

 51. Thanks for the tips shared on your own blog. Something else I would like to state is that fat loss is not information on going on a celebrity diet and trying to lose as much weight that you can in a few days. The most effective way to shed pounds is by taking it little by little and obeying some basic ideas which can provide help to make the most from the attempt to shed pounds. You may learn and already be following some tips, nevertheless reinforcing understanding never damages.

 52. One thing I would really like to reply to is that weightloss system fast may be possible by the appropriate diet and exercise. A person’s size not merely affects appearance, but also the actual quality of life. Self-esteem, despression symptoms, health risks, and physical capabilities are influenced in an increase in weight. It is possible to just make everything right and at the same time having a gain. Should this happen, a condition may be the offender. While excessive food instead of enough exercise are usually guilty, common medical conditions and widespread prescriptions can certainly greatly add to size. Kudos for your post here.

 53. Affiliate marketing is one of the most effective and powerful ways to earn money online. This type of program gives everyone the opportunity to make a profit through the Internet. Since these affiliate marketing programs are easy to join, implement and pay for the Commission on a regular basis, more people are now willing to be part of this type business.

 54. I’m impressed, I must say. Actually rarely should i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail to the head. Your concept is outstanding; the catch is something that not enough people are speaking intelligently about. I am happy i always came across this around my seek out something relating to this.

 55. Thanks for all of the hard work on this website. Ellie takes pleasure in getting into investigations and it is obvious why. All of us notice all relating to the dynamic manner you provide great thoughts through the web blog and invigorate contribution from other people on that area and our favorite princess is certainly understanding a great deal. Enjoy the remaining portion of the year. Your carrying out a useful job.

 56. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 57. Many thanks to you for sharing these wonderful threads. In addition, the ideal travel and medical insurance plan can often ease those concerns that come with touring abroad. A medical emergency can quickly become very expensive and that’s sure to quickly set a financial burden on the family’s finances. Setting up in place the suitable travel insurance program prior to setting off is worth the time and effort. Thank you

 58. My wife and i have been absolutely ecstatic that John could complete his researching because of the precious recommendations he obtained through the web pages. It is now and again perplexing to simply find yourself giving for free hints some people have been trying to sell. Therefore we know we’ve got you to thank because of that. The type of illustrations you’ve made, the straightforward site menu, the relationships you will help to foster – it’s got everything fabulous, and it’s really aiding our son in addition to us imagine that that subject is awesome, and that is pretty vital. Many thanks for the whole thing!

 59. It is indeed my belief that mesothelioma is actually the most lethal cancer. It has unusual traits. The more I look at it the greater I am confident it does not respond like a true solid flesh cancer. In case mesothelioma is usually a rogue virus-like infection, in that case there is the chance of developing a vaccine as well as offering vaccination to asbestos uncovered people who are at high risk associated with developing foreseeable future asbestos related malignancies. Thanks for discussing your ideas for this important ailment.

 60. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t seem to get anything done.

 61. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 62. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 63. What i do not realize is in fact how you are now not really much more neatly-preferred than you may be right now. You’re so intelligent. You know therefore significantly on the subject of this matter, produced me in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men aren’t involved until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up!

 64. Hi, Neat post. There is a problem along with your web site in web explorer, might test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big portion of other folks will pass over your excellent writing due to this problem.

 65. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 66. May I simply just say what a comfort to find an individual who genuinely understands what they’re talking about on the net. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular because you surely have the gift.

 67. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 68. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 69. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a appropriate deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent idea

 70. Thank you for another informative site. The place else may just I get that kind of information written in such an ideal way? I’ve a challenge that I’m just now operating on, and I’ve been on the glance out for such info.

 71. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!

 72. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 73. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is really annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 74. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 75. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 76. Thank you, I’ve recently been looking for info approximately this topic for a while and yours is the greatest I’ve found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?

 77. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness to your publish is just excellent and that i could assume you are knowledgeable in this subject. Fine together with your permission allow me to take hold of your feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.

 78. I simply could not leave your website before suggesting that I really enjoyed the usual info a person provide for your visitors? Is going to be again continuously in order to check out new posts.

 79. Thanks for every other informative site. The place else may just I am getting that kind of info written in such an ideal means? I have a challenge that I am just now running on, and I have been at the glance out for such info.

 80. I have noticed that charges for internet degree experts tend to be an incredible value. For instance a full College Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a whole study course feature of 180 units and a price of $30,560. Online studying has made having your education been so cool because you can certainly earn your degree from the comfort of your house and when you finish working. Thanks for all tips I have really learned through your website.

 81. I must get across my passion for your generosity supporting persons who have the need for help with this particular study. Your very own commitment to getting the message all-around appears to be surprisingly invaluable and has specifically encouraged individuals just like me to get to their goals. Your own useful tutorial implies so much to me and even more to my peers. With thanks; from all of us.

 82. Just desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is just cool and that i could think you are an expert on this subject. Fine along with your permission let me to snatch your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 83. What i don’t realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up! viagra without a doctor prescription

 84. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks.

 85. Good post. I be taught something more difficult on different blogs everyday. It would at all times be stimulating to read content material from different writers and practice just a little something from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 86. You are so interesting! I do not believe I’ve truly read anything like that before. So wonderful to discover another person with a few original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with some originality.

 87. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 88. I was curious if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 89. I was more than happy to uncover this web site. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you book-marked to check out new stuff on your site.

 90. An additional issue is really that video gaming has become one of the all-time most important forms of entertainment for people of all ages. Kids engage in video games, plus adults do, too. Your XBox 360 is among the favorite games systems for those who love to have a huge variety of activities available to them, along with who like to learn live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your thinking.

 91. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i’m satisfied to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely will make certain to don’t fail to remember this site and provides it a look regularly.

 92. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 93. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę