Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Nowy poczet władców Polski – Wyjątkowa wystawa, wyjątkowy album

Nowy poczet władców Polski – Wyjątkowa wystawa, wyjątkowy album

„Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” to wydawnictwo niezwykłe. Wydany jako album do wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie powinien znaleźć się na bibliotecznych półkach koneserów sztuki. Na ponad dwustu stronach zaprezentowana została seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, plakacisty, grafika i ilustratora książek, profesora ASP w Poznaniu i w Warszawie. Opatrzona została przedmowami Andrzeja Pągowskiego, Marka Klata oraz prof. Andrzeja Rottermunda.

 

Dzieła Waldemara Świerzego przyciągają uwagę nawet przy pobieżnym i pierwszym kontakcie z wydaniem. Duże reprodukcje, zbliżenia detali, w zestawieniu z reprodukcjami portretów królów i władców Matejki robią wrażenie. Do tego kontrastująca czysta biel kart dodaje powagi i dystynkcji wartej władców. Co ważne – album to nie tylko zwykłe fotograficzne zestawienie obrazów Matejki i Świerzego. Znajdziemy tu także tych, których mistrz Matejko nie namalował. Portrety Bezpryma, Zbigniewa, Mieszka Plątonogiego, Henryka Pobożnego, Bolesława II Rogatki, Henryka IV Probusa czy Wacława III to jakby uzupełnienie naszej narodowej historyczności. Świerzy, wydaje się, że żadnego z władców nie upiększa, są Oni tacy jacy pewnie byli, z odciśniętymi na twarzach niektórych emocjami, cynizmem, cwaniactwem, surowością czy też majestatyczną wyższością. Artysta – jak przystało na prawdziwego plakacistę – doskonale ich odczarował. Spoglądają na nas z kart księgi znacznie bliżsi czytelnikowi niż ci, z obrazów Jana Matejki.

Na uwagę zasługują także teksty, które doskonale współgrają z obrazami. Są one autorstwa historyka Marka Klata i opisują każdą przedstawioną postać. Ta, zdawałoby się, encyklopedyczna wiedza zebrana z wielu przekazów i relacji historycznych jest bardzo praktyczna i użyteczna. Doskonała do czytania, wzbudzająca chęć poznania kolejnych szczegółów życia władców. Tak bardziej hobbystyczna niż nastawiona na wytwornego historyka, ale przez to jednak dostępna dla każdego.

Za wydawcą albumu – firmą Kreacja Pro – kryje się Andrzej Pągowski. Wokół inicjatywy wystawy i wydawnictwa zebrał znakomitych mecenasów sztuki. Są to więc PKO Bank Polski, Narodowe Centrum Kultury, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Poczta Polska, Totalizator Sportowy, Fundacja Rodziny Staraków i Mushchelka Group / Portal Ludzi Sztuki.

Reprodukcje: Firma KREACJAPRO

Opracowanie – Portal Ludzi Sztuki

Zapisz

Zapisz

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę