Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > Polska wśród najdynamiczniejszych regionów w Europie

Polska wśród najdynamiczniejszych regionów w Europie

Spośród 20 europejskich regionów, w których gospodarka rozwija się najszybciej 4 znajdują się w Polsce. Najbardziej dynamiczne regiony wytypował amerykański think tank Milken Institute. Jak pisze „Puls Biznesu”, w najnowszym rankingu: „Best-performing cities, Europe 2017” doceniono województwa: pomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie, i małopolskie.

W przypadku naszego kraju wzięto pod uwagę całe województwa ze względu na niewielkie rozmiary polskich miast w porównaniu do innych europejskich metropolii. Autorzy raportu zamierzali ocenić regiony, a nie jedynie duże metropolie, jak to się dzieje w przypadku wielu innych rankingów – pisze „Puls Biznesu”.

Najwyżej spośród polskich województw w rankingu znalazło się województwo pomorskie. Zdobyło ono 4 miejsce za wschodnią częścią Londynu Wewnętrznego, Sztokholmem, i Budapesztem. Natomiast na 6 pozycji autorzy zestawienia umieścili województwo dolnośląskie. Wielkopolska, którą wyprzedził Bukareszt, znalazła się na 17 pozycji.

Ranking prezentujący najbardziej dynamiczne regiony zamyka województwo małopolskie, które znalazło się na 20 pozycji. Co ciekawe województwo mazowieckie z Warszawą umieszczono poza pierwszą dwudziestką na pozycji 22.

Wybierając najbardziej dynamiczne regiony Europy, autorzy raportu analizowali wskaźniki dotyczące: pracy, wynagrodzeń, i rozwoju sektora high-tech. Brano pod uwagę dane z ostatniego roku, jak i z ostatnich 5 lat – pisze “Puls Biznesu”. Okazał się, że województwo mazowieckie jest słabsze pod niektórymi względami od innych. Na przykład województwo pomorskie zajęło drugą pozycję w Europie pod względem liczby nowych miejsc pracy, a mazowieckie dopiero 63.

Najbardziej dynamiczne regiony w Europie. Które odnoszą największy sukces gospodarczy?

Twórcy raportu podkreślają, że chodziło im o pokazanie tych samorządów, które odnoszą największy sukces gospodarczy. Tworząc ranking, brano pod uwagę wiele czynników. Wśród nich znalazły się: wzrost liczby nowych miejsc pracy i wynagrodzeń, zwiększanie się produkcji przemysłowej, a także rozwój wykwalifikowanego sektora usług.

Pod względem liczby nowych miejsc pracy liderem jest wschodnia część Londynu Wewnętrznego. Ten region znalazł się również na czele rankingu prezentującego najbardziej dynamiczne regiony w Europie. Jak podaje “Puls Biznesu“, na całą dwudziestkę składają się:

 1. Wschodni Londyn – Wielka Brytania,
 2. Sztokholm w Szwecji,
 3. Budapeszt – Węgry,
 4. województwo pomorskie – Polska,
 5. Region Północny-Wschód – Rumunia,
 6. województwo dolnośląskie – Polska,
 7. obszar hrabstw: Berkshire, Buckinghamshire i Oxfordshire – Wielka Brytania,
 8. Oberbayern – Niemcy,
 9. zachodnia i północno-wschodnia część Londynu Zewnętrznego – Wielka Brytania,
 10. Yugozapaden – Bułgaria,
 11. Östra Mellansverige – Szwecja,
 12. Jihovýchod – Czechy,
 13. Berlin – Niemcy,
 14. obszar hrabstw: Leicestershire, Rutland i Northamptonshire w Wielkiej Brytanii,
 15. Eastern oraz Midland w Irlandii
 16. Bukareszt – Rumunia,
 17. województwo wielkopolskie – Polska,
 18. obszar hrabstw: Derbyshire i Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii,
 19. Hovedstaden – Dania
 20. województwo małopolskie – Polska

Źródło – Puls Biznesu
Publikacja artykułu: za zgodą redakcji Rynek Inwestycji

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę