Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK (archiwum)

Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK (archiwum)

Po spotkaniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewcz z Premierem Mateuszem Morawieckim, jak podaje portal TVP.info, prezydent Gdańska stwierdziła, że rozumie, iż niektóre tezy z deklaracji dotyczącej decentralizacji państwa są niezgodne z Polską konstytucją.

Dulkiewicz powiedziała:

– Mamy pełną świadomość, że niektóre z tych tez dzisiaj są niezgodne z konstytucją, ale to jest pole do rozmowy nad kondycją i samorządu, i państwa polskiego.

Warto zaznaczyć, że Ponad 400 samorządowców, a wśród niech wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie województw – przedstawiło 21 tez. Propozycje zawarte w tych tezach mówią między innymi o pełnym prawie danego samorządu do decydowania o całokształcie swoich spraw lokalnych. Jest wśród tych tez przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową oraz zniesienie ograniczenia kadencyjności. Jest też pewna próba prywatyzacji samorządów, ponieważ tezy zakładają zniesienie obowiązkowych konsultacji z samorządami i lokalną społecznością projektów ustaw, co ogólnie rzecz biorąc doprowadziłoby do zrobienia z samorządu pewnego rodzaju folwarku. Samorządom miałaby też podlegać służba zdrowia na ich terenie.

Zgodnie z Polską Konstytucją, tezy zawarte w deklaracji są z nią niezgodne i stanowią one przestępstwo w rozumieniu Kodeksu Karnego, który w tej sprawie mówi:

Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Czy wszyscy Ci samorządowcy byli lub są świadomi odpowiedzialności karnej z uwagi na podpisanie tej deklaracji? Jako samorządowcy mają taki obowiązek.
Jednak zgodnie z zasadą odpowiedzialności i skutków prawnych, nieznajomość prawa nie stanowi podstaw do uniknięcia odpowiedzialności karnej z tytułu popełnionego przestępstwa.

Źródło: TVP.info/PAP
Zdjęcie: Youtube/Telewizja Republika, Aleksandra Dulkiewicz

Podobne

Leave a Reply

25 odpowiedzi na “Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK (archiwum)”

 1. PO I inne gady uspokójcie się ze złości ,że nie mozecie się dorwać do KORYTA ,nie róbcie Polsce i nam Polakom świństwa Co jeszcze wymyślicie , może każdą wieś zawłaszczycie ? To se NEDA !!!

  79
  1
 2. PO, volksdojcze, żydokomuna, która rabowała, niszczyła nasz Kraj, faszystowsko-bolszewickie mafie vatowskie, paliwowe, reprywatyzacyjne, lekowe, tytoniowe,,,,,POzbawione złodziejskich możliwości, szukają innych sposobów dywersyjnego działania na szkodę Polski i Polaków.

  60
  1
 3. Widać,że PO już dawno przygotowywała się do tego skoku na Polskę i nasze pieniądze. Przez lata dbali o połowę Polski by ją dołączyć w odpowiednim momencie do Niemiec a wschodnia zaniedbana na maxa!Nic z tego!My Polacy na to nie pójdziemy,to Wy możecie sobie jechać do Niemców i tam stworzyć własny land!!Mało Wam pieniędzy w urzędach,to żaden problem,bo wystarczy od złodziei VAT-u ściągnąć do waszych kas.Zmniejszyć biurokrację a najlepiej to skontrolować wszystkie wojewódzkie władze,gdzie idą miliony z podatków mieszkańców bo wiadomo,że wspierają różne fundacje i kolesi!

  43
 4. I just want to mention I am just very new to blogging and site-building and honestly loved you’re web site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You actually come with very good well written articles. Thanks for sharing with us your web-site.

 5. Hello! I simply would choose to make a huge thumbs up for that excellent info you may have here for this post. We are coming back to your blog site to get more detailed soon.

 6. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 7. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 8. Totalni dążą do przejęcia Polski za wszelką cenę. Przypomnę jednak że Polacy są zdolni do zrywów narodowościowych w obronie polskości. Polacy nie pozwolą na czwarty rozbiór Polski i siłą wyeliminują zdrajców i wichrzycieli.

 9. I’m commenting to make you be aware of of the excellent discovery my friend’s daughter found browsing your site. She picked up several things, with the inclusion of what it’s like to possess a wonderful giving heart to let a number of people very easily learn about certain tortuous subject matter. You undoubtedly did more than visitors’ desires. I appreciate you for producing those warm and friendly, trusted, informative and easy thoughts on the topic to Emily.

 10. I just want to say I am beginner to blogging and site-building and definitely liked your blog. More than likely I’m want to bookmark your blog . You really have awesome articles. Thanks a bunch for revealing your web-site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę