Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK

Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK

Po spotkaniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewcz z Premierem Mateuszem Morawieckim, jak podaje portal TVP.info, prezydent Gdańska stwierdziła, że rozumie, iż niektóre tezy z deklaracji dotyczącej decentralizacji państwa są niezgodne z Polską konstytucją.

Dulkiewicz powiedziała:

– Mamy pełną świadomość, że niektóre z tych tez dzisiaj są niezgodne z konstytucją, ale to jest pole do rozmowy nad kondycją i samorządu, i państwa polskiego.

Warto zaznaczyć, że Ponad 400 samorządowców, a wśród niech wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie województw – przedstawiło 21 tez. Propozycje zawarte w tych tezach mówią między innymi o pełnym prawie danego samorządu do decydowania o całokształcie swoich spraw lokalnych. Jest wśród tych tez przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową oraz zniesienie ograniczenia kadencyjności. Jest też pewna próba prywatyzacji samorządów, ponieważ tezy zakładają zniesienie obowiązkowych konsultacji z samorządami i lokalną społecznością projektów ustaw, co ogólnie rzecz biorąc doprowadziłoby do zrobienia z samorządu pewnego rodzaju folwarku. Samorządom miałaby też podlegać służba zdrowia na ich terenie.

Zgodnie z Polską Konstytucją, tezy zawarte w deklaracji są z nią niezgodne i stanowią one przestępstwo w rozumieniu Kodeksu Karnego, który w tej sprawie mówi:

Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Czy wszyscy Ci samorządowcy byli lub są świadomi odpowiedzialności karnej z uwagi na podpisanie tej deklaracji? Jako samorządowcy mają taki obowiązek.
Jednak zgodnie z zasadą odpowiedzialności i skutków prawnych, nieznajomość prawa nie stanowi podstaw do uniknięcia odpowiedzialności karnej z tytułu popełnionego przestępstwa.

Źródło: TVP.info/PAP
Zdjęcie: Youtube/Telewizja Republika, Aleksandra Dulkiewicz

Podobne

Leave a Reply

7 odpowiedzi na “Minimum 3 lata więzienia – Dulkiewicz już wie, że tezy decentralizacji Polski są niezgodne z Konstytucją i KK”

 1. PO I inne gady uspokójcie się ze złości ,że nie mozecie się dorwać do KORYTA ,nie róbcie Polsce i nam Polakom świństwa Co jeszcze wymyślicie , może każdą wieś zawłaszczycie ? To se NEDA !!!

  52
  1
 2. PO, volksdojcze, żydokomuna, która rabowała, niszczyła nasz Kraj, faszystowsko-bolszewickie mafie vatowskie, paliwowe, reprywatyzacyjne, lekowe, tytoniowe,,,,,POzbawione złodziejskich możliwości, szukają innych sposobów dywersyjnego działania na szkodę Polski i Polaków.

  34
  1
 3. Widać,że PO już dawno przygotowywała się do tego skoku na Polskę i nasze pieniądze. Przez lata dbali o połowę Polski by ją dołączyć w odpowiednim momencie do Niemiec a wschodnia zaniedbana na maxa!Nic z tego!My Polacy na to nie pójdziemy,to Wy możecie sobie jechać do Niemców i tam stworzyć własny land!!Mało Wam pieniędzy w urzędach,to żaden problem,bo wystarczy od złodziei VAT-u ściągnąć do waszych kas.Zmniejszyć biurokrację a najlepiej to skontrolować wszystkie wojewódzkie władze,gdzie idą miliony z podatków mieszkańców bo wiadomo,że wspierają różne fundacje i kolesi!

  16
 4. I just want to mention I am just very new to blogging and site-building and honestly loved you’re web site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You actually come with very good well written articles. Thanks for sharing with us your web-site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę