
Po spotkaniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewcz z Premierem Mateuszem Morawieckim, jak podaje portal TVP.info, prezydent Gdańska stwierdziła, że rozumie, iż niektóre tezy z deklaracji dotyczącej decentralizacji państwa są niezgodne z Polską konstytucją.
Dulkiewicz powiedziała:
– Mamy pełną świadomość, że niektóre z tych tez dzisiaj są niezgodne z konstytucją, ale to jest pole do rozmowy nad kondycją i samorządu, i państwa polskiego.
Warto zaznaczyć, że Ponad 400 samorządowców, a wśród niech wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie województw – przedstawiło 21 tez. Propozycje zawarte w tych tezach mówią między innymi o pełnym prawie danego samorządu do decydowania o całokształcie swoich spraw lokalnych. Jest wśród tych tez przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową oraz zniesienie ograniczenia kadencyjności. Jest też pewna próba prywatyzacji samorządów, ponieważ tezy zakładają zniesienie obowiązkowych konsultacji z samorządami i lokalną społecznością projektów ustaw, co ogólnie rzecz biorąc doprowadziłoby do zrobienia z samorządu pewnego rodzaju folwarku. Samorządom miałaby też podlegać służba zdrowia na ich terenie.
Zgodnie z Polską Konstytucją, tezy zawarte w deklaracji są z nią niezgodne i stanowią one przestępstwo w rozumieniu Kodeksu Karnego, który w tej sprawie mówi:
Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Czy wszyscy Ci samorządowcy byli lub są świadomi odpowiedzialności karnej z uwagi na podpisanie tej deklaracji? Jako samorządowcy mają taki obowiązek.
Jednak zgodnie z zasadą odpowiedzialności i skutków prawnych, nieznajomość prawa nie stanowi podstaw do uniknięcia odpowiedzialności karnej z tytułu popełnionego przestępstwa.
Źródło: TVP.info/PAP
Zdjęcie: Youtube/Telewizja Republika, Aleksandra Dulkiewicz
Leave a Reply