Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > (WIDEO) Michał Rachoń: Jak oddać ważny głos w wyborach korespondencyjnych? To proste, ale … ważny jest jeden szczegół

(WIDEO) Michał Rachoń: Jak oddać ważny głos w wyborach korespondencyjnych? To proste, ale … ważny jest jeden szczegół

Wybory korespondencyjne nadal są przedmiotem bojkotu opozycji. Marszałek Grodzki mówił o „zabójczych koperach”, a każdego dnia Poczta Polska dostarcza 3.5 mln przesyłek dziennie. Z kolei radni dzielnicy Wola z Platformy Obywatelskiej dostarczają seniorom gazetki dzielnicowe. No i prenumerata „Wyborczej” też dochodzi.

Jak jest więc z tymi przesyłkami? Wybory w Bawarii w Niemczech pokazują, że nie ma zagrożenia epidemicznego przy zastosowaniu standardowych zasad kwarantanny, których i tak obecnie przestrzegamy.

Na antenie TVP Info redaktor Michał Rachoń zademonstrował w 2.5 minuty, jak należy oddać głos w wyborach korespondencyjnych, aby był ważny.

Powiedział:

  • Dostaniemy któregoś dnia kopertę. Otworzymy tę kopertę. w kopercie znajdziemy dwie kartki, kopertę zwrotną, którą odeślemy z powrotem i kopertę na nasz głos. Co robimy? Wypełniamy oświadczenie, że to my sami faktycznie zagłosowaliśmy i to oświadczenie wkładamy do koperty zwrotnej. Tam oczywiście musimy podać swoje dane, żeby komisja wyborcza mogła sprawdzić, że głos oddał ktoś kto ma prawo do oddania głosu.

I dalej wyjaśnił:

  • Do tej samej koperty, tylko że wewnątrz drugiej koperty – na głos – wkładamy głos. Oddajemy głos na tego, na kogo chcemy oddać i zamykamy kopertę. Co bardzo ważne – zamknięcie tej koperty powoduje, że mamy pewność, że nasz głos będzie ważny, dlatego że w przepisach jest napisane, że jeśli tę kopertę ktokolwiek otworzy przed momentem wyjęcia z urny wszystkich kopert, to tego głosu nie będzie się liczyć.  A wiec zamkniętą kopertę z głosem wkładamy do naszego pakietu wyborczego i tę kopertę dostarczamy do specjalnej skrzynki, która ustawiona będzie blisko naszej komisji wyborczej. Ten pakiet przesłany jest potem do komisji wyborczej.

jp/twitter/tvp info
Zdjęcie: twitter/tvp info

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

W górę