Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Message – autorska książka fotograficzna o Indiach

Message – autorska książka fotograficzna o Indiach

Celem tej kampanii jest zebranie środków finansowych na wydrukowanie książki „Message”.

Zdjęcia do projektu „Message” powstały podczas dwóch wyjazdów do Indii – New Delhi i Bombaju. Są wizualną interpretacją pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii, autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego. Listu z 1596 roku!

List ten to swobodna, momentami chaotyczna relacja żołnierza i handlarza z morskiej podróży i pobytu na Goa. Pełno tu wrażeń, bezpośrednich spostrzeżeń, zasłyszanych historyjek, czasem nawet naiwnych sądów osoby bezradnej wobec obcej kultury. Czytając książkę odnosi się wrażenie, że niemal się słyszy Pawłowskiego opowiadającego w emocjach o obcym, fascynującym i nieznanym kraju. Peregrynacja Pawłowskiego zaintrygowała autora zdjęć, gdy zetknął się z nią kilka lat temu, zbierając materiały do jednego z moich wcześniejszych indyjskich projektów.

Od tamtego czasu Maciej Jeziorek szukał najpierw sposobu, a potem środków, by odpowiednio przetworzyć związaną z nim historię. Zrozumiał, że opowie ją przygotowując stereoskopowe, trójwymiarowe, kolorowe zdjęcia dzisiejszych Indii, robione specjalnie do tego celu zintegrowanymi dwoma cyfrowymi aparatami fotograficznymi. Co to znaczy dla oglądającego? Pewną trudność. Trzeba wysilić głowę i wzrok,  żeby zobaczyć, co na nich jest, sprawdzić, czy Indie są rzeczywiście takim krajem, jakim przez całe lata były przedstawiane w fotografii europejskiej.

Projekt Message, Indie – list Krzysztofa Pawlowskiego. Delhi – Mumbai 2018. Fot. Maciej Jeziorek
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia powstały w 2018 roku. Dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Jeziorek mógł w zeszłym roku dwukrotnie być i robić je w Bombaju i New Delhi. Razem z listem Pawłowskiego układają się w całość, którą autor chciałby zamknąć w 96-stronicowej książce „Message”.

Koncepcja, opracowanie graficzne książki i fotoedycja są już na ukończeniu. W edycji pomaga Ewa Meissner, za grafikę i liternictwo odpowiada Andrzej Dobosz, a za przygotowanie do druku Tomek Kubaczyk. Termin wydania to kwiecień 2019.

Dotąd w Polsce prawdopodobnie nie powstała żadna publikacja książkowa ze zdjęciami do oglądania w tzw. swoboglądzie krzyżowym / cross-viewing. To nietypowa technika oglądania stereopar bez dodatkowych przyrządów optycznych.

Macie Państwo niepowtarzalną okazję, by wesprzeć wydrukowanie 300 egzemplarzy ciekawej i unikatowej książki „Message”.

Koszt wysokiej jakości druku i oprawy to 11 tys zł.

Planowany nakład to 300 sztuk.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

O Autorze

Maciej Jeziorek od przeszło 20 lat jest zawodowym fotografem, założycielem i członkiem agencji Napo Images, dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem ZPAF i Press Club Polska. Od ponad 10 lat tworzę długoterminowe dokumentalne projekty fotograficzne.

Od 2008 roku wielokrotnie przebywał i fotografował w Indiach.  Efektem tych wizyt są m.in. dwie publikacje książkowe „Jak przez szkło” (2014) i „317 days to Mars” (2015), z których ta druga została nagrodzona na konkursie Grand Press Photo tytułem „Photo Book of The Year 2015”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Wsparcie dla projektu – https://polakpotrafi.pl/projekt/message-ksiazka-fotograficzna?fbclid=IwAR3ro-SkzmezanLlIUF0t-__58gUvuDP0kUY_gMYjVJpgbDbwyCpqcqH7Dg

Zdjęcia: Maciej Jeziorek

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę