Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bankowość > Mafia VAT – zeznania Rostowskiego i nowe nagrania Grasia

Mafia VAT – zeznania Rostowskiego i nowe nagrania Grasia

W kontekście ostatniego przesłuchania przed Sejmową Komisją ds. VAT byłego ministra finansów w rządzie PO/PS, Jacka Rostowskiego, wydaje się zasadne przytoczyć wypowiedź eksperta ds. podatków, profesora Witolda Modzelewskiego oraz treść ostatnio ujawnionych nagrań z udziałem Pawła Grasia, posła i byłego rzecznika rządu z Platformy Obywatelskiej w rządzie PO/PSL.

Prof. Witold Modzelewski, ekspert ds. podatków uważa, że nikt wyłudzonych kwot nie trzyma w kraju, w którym je wyłudził. Jego zdaniem, już dawno opuściły one Polskę i zostały bezwzględnie utracone.

Gdyby te pieniądze wyłudzone, nazwijmy „utracone”, były w rzeczywistości pozostały w Polsce, czyli zostały wydane. Nie używam słowa „zainwestowane”, bo jest to zbyt duża kwota, żeby nie można jej było zauważyć w analizach makroekonomicznych. Natomiast ich nie widać. One wyjechały z Polski, to nie jest żadna tajemnica. Za te wszystkie pieniądze, tzw. „gorące pieniądze z wyłudzeń podatkowych” – to jest taki elementarz, którego czasami brakuje ludziom zajmującym się podatkami, pełniącym funkcje publiczne – nikt wyłudzonych kwot podatków nie trzyma w kraju, w którym je wyłudził, bo te pieniądze są tzw. „brudnymi pieniędzmi”, czyli można spotkać się z zarzutem prania brudnych pieniędzy. Dlatego one natychmiast znikają z kraju. Myśmy te pieniądze stracili bezwzględnie. Po prostu zostaliśmy ograbieni.” – powiedział profesor na antenie TVP.info.

W ostatnio ujawnionych nagraniach z „Sowy”, możemy natomiast usłyszeć:

  • Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki. Produkcja faktur jest lepsza” – mówi Maciej Witucki.

  • Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT. (…) To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz, z obszaru na obszar. Dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku**a, każdy towar, absolutnie wszystko możesz…” – odpowiada i tłumaczy Paweł Graś.

Członkowie komisji śledczej ds. VAT są zdania, że należy ponownie wezwać przed komisję Jacka Rostowskiego i najprawdopodobniej tak się stanie. Nie wykluczają też, że przesłuchany zostanie były premier Donald Tusk. Sprawa jest o tyle poważna, że biorąc skumulowaną lukę VAT z czasów rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, to kwota ta wynosi co najmniej 250 miliardów złotych. Okazuje się, że za taką kwotę świadczenia 500+ można by wypłacać przez 11 lat. Albo można by zbudować 6 000 km autostrad, 6 elektrowni atomowych albo 1 000 000 mieszkań.

Źródło: PAP, TVP.info

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę