Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Chrześcijaństwo > Londyn. Rząd wesprze katolickie zabytki w czasie pandemii

Londyn. Rząd wesprze katolickie zabytki w czasie pandemii

Zabytkowe kościoły katolickie w Wielkiej Brytanii otrzymają pomoc finansową ze strony rządu, aby zminimalizować szkody spowodowane przez pandemię koronawirusa. Wspólnoty katolickie są jednym z beneficjentów programu wsparcia dla kultury, na który gabinet Borisa Johnsona postanowił przeznaczyć ponad 1,5 mld funtów.

Na podobną pomoc mogą liczyć nie tylko miejsca kultu, ale również muzea, teatry oraz kina. To ważne, abyśmy jako naród mogli zachować nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń – powiedział brytyjski minister kultury Oliver Dowden. Podkreślił on, że w ten sposób władze chcą się też przyczynić do zachowania miejsc pracy, zwłaszcza w sektorze rzemieślniczym, oraz pomóc w odrodzeniu kultury po zakończeniu pandemii.

Tegoroczny lockdown spowodował drastyczny spadek dochodów wspólnot wyznaniowych. Środki, które Kościół katolicki w Anglii i Walii otrzyma od rządu, pozwolą na wykonanie niezbędnych prac remontowych oraz na nieprzerwane udostępnianie wiernym miejsc kultu. Dokończone też zostaną projekty, które zostały zawieszone na skutek pandemii. „Jest to – jak powiedział abp George Stack, przewodniczący komisji episkopatu ds. dziedzictwa kulturowego – gest zachęty i wsparcia dla wspólnot, które dbają o zachowanie zabytkowych kościołów, w przekonaniu, że stanowią one istotny element dziedzictwa narodowego”.

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan
Zdjęcie: pixabay.com

Podobne

W górę