Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > KROPKA NAD „I”NSPIRACJE

KROPKA NAD „I”NSPIRACJE

Dariusz Kaleta, znany również pod pseudonimem Dariuss, jest malarzem wielkiego formatu. Ten wspaniały artysta, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Grafiki w Katowicach, znany również jako dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. Daje widzom możliwość kontaktu z dziełami takich mistrzów jak: Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński, Józef Szajna czy Antoni Fałat. W 1987 roku, Dariuss otrzymał dyplom w pracowni Tadeusza Grabowskiego, a nieco później aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona.

Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego, a w rysunku – sangwiną. Kaleta w trosce o swój warsztat artystyczny stara się poszukiwać inspiracji na wielu płaszczyznach.

Pasja artysty przeniesiona na płótna, wprowadza w świat współczesnej klasyki i w sposób wyrazisty odkrywa sekrety jego twórczej natury. Autor wielu wspaniałych dzieł trzyma dystans w stosunku do polskich krytyków, którzy często spoglądają i oceniają sztukę przez pryzmat mody, która nie zawsze jest wartościowa i dobra.

Jego zdaniem prawdziwe bogactwo gatunków wynika z różnorodności. Kaleta jest bardzo powściągliwy w ocenie twórczości. Uważa, że krytyka jest w wielu przypadkach krzywdząca, a oceniający podchodzą do prac różnych artystów zbyt tendencyjnie chwaląc coś, czego ludzie nie potrafią zrozumieć, a negując twórczość tych osób, na których wystawy przychodzi po kilka tysięcy zainteresowanych widzów. O sztuce współczesnej Dariuss nie mówi źle, jednak jest przeciwny komercji, która się w niej zagnieździła. Ceni to co ponadczasowe i rozumie, że każdy ma prawo do stworzenia własnej wizji otaczającego go świata.

Prace Kalety znane są na całym świecie, prezentowane w różnych ważnych instytucjach, zajmują swoje miejsce również w prywatnych kolekcjach. Jako uznany i ceniony artysta wspiera Portal Ludzi Sztuki, gdzie występuje jako ekspert w dziedzinie malarstwa. Artysta porusza się w nurcie nieżyjącego już austriackiego malarza Ernesta Fuchsa, który od kilkudziesięciu lat jest ojcem realizmu fantastycznego. Prace nasycone są ekspresją, secesją, klasyką.

Realizm magiczny to kompilacja wielu elementów takich jak: alegorie, symbolizm, surrealizm oraz fantasy. Na obrazach pojawiają się niespotykane zjawiska lub stwory. Dominuje tajemnica, magia. Sztuka prezentowana przez Dariussa , wywodzi się z malarstwa narodowego, a więc symbolizmu epoki Młodej Polski. Skupiony na twórczości tradycjach malarzy narodowych, dąży do stworzenia czegoś nowego. Inspiracje czerpie z mitologii judeochrześcijańskiej i mitologii antycznej. Prace mistrza pokazują wpływ psychologii Carla Gustava Junga – szwajcarskiego psychiatry, psychologa, naukowca, a także artysty malarza. W swojej późniejszej twórczości Jung koncentrował się na problemie istnienia nieświadomości zbiorowej, osobniczej oraz ich treści, które dochodzą do głosu w marzeniach sennych, symbolach religijnych, czy wszelkich przejawach ludzkiej twórczości.

Według Dariusza Kalety, dzisiejsze malarstwo oparte jest na intuicji malarza. Po wielu latach tworzenia doszedł on do wniosku, że forma jest sprawą osobowości wszystkich twórców, ale najważniejsze aby dzieła pokazywały głębię i ekspresję, pełną wypowiedź artysty. Bywa, że obraz namalowany w kilka minut dostarczy widzowi więcej wrażeń niż ten, który powstawał przez wiele miesięcy. Tworzy się nie tylko dla tych którzy żyją obecnie i obok nas, ale również dla tych, którzy nadejdą, dla nowych pokoleń, które będą nas oceniać. Poprzez kulturę i sztukę wypowiadamy się, a największe znaczenie ma to co po nas zostanie. Każdy twórca powinien tworzyć sztukę ponadczasową, we własnym zakresie, według własnych wizji.

Dla Mistrza malarstwo to przygoda na którą składa się całe jego życie. Dla niego istotne jest samo bycie artystą, nieważne ile powstanie obrazów, ani w jaki sposób będą namalowane. Sam fakt tworzenia czyni człowieka szczęśliwym i spełnionym. To cenna uwaga i wskazówka dla wszystkich, którzy działają na Portalu Ludzi Sztuki.

Kaleta sugeruje młodym artystom, że choć naturalnym pragnieniem każdego autora jest zdobycie sławy i uznania, to trzeba mieć świadomość, że są to rzeczy ulotne, łudzące. Sława może wypalić człowieka wewnętrznie, a na prawdziwy sukces nierzadko czeka się długimi latami, a nawet przez całe życie. Kierując się swoimi wartościami popartymi ciężką pracą można go przyspieszyć, ale należy podchodzić do tego w sposób umiarkowany i koncentrować się na wewnętrznej energii.

Na sukces składa się wiele czynników, m.in.: łut szczęścia, przypadek, to że człowiek znajdzie się w sprzyjających temu okolicznościach. To inni ludzie, których spotykamy, mogą w tym pomóc, mogą otworzyć artystom miejsca do zaprezentowania swoich osiągnięć, uchylić drzwi do salonów i najlepszych galerii. W tej nieustannej pogoni za spełnieniem marzeń i znalezieniem odbioru, nie wolno zapominać o pokorze wobec już uznanych autorytetów, mistrzów przez duże „M”. Kaleta dodaje, że trzeba uczyć się na własnych błędach i mieć ich świadomość, ponieważ dzięki temu człowiek zbliża się do doskonałości.

Prawdziwa wartość broni się sama, ale w stosunku do własnej twórczości należy mieć duży dystans aby nie popaść w samouwielbienie. Człowiek zmienia się wraz z upływem czasu, dorasta, dojrzewa – również twórczo. Nauka i czerpanie wiedzy od lepszych są w tym wszystkim bardzo pomocne. Wskazują drogę i pozwalają zmierzyć się z porażkami. Bycie w pierwszym rzędzie to ciężka praca, a prawdziwą istotą tworzenia jest w ogóle zaistnieć. Trudno oszukać samego siebie, dlatego należy być wiernym przede wszystkim samemu sobie. Jako ekspert Portalu Ludzi Sztuki, Dariusz Kaleta wnosi w projekt wiele własnego doświadczenia,cennych uwag i wskazówek dla wszystkich artystów z pasją.

Przykłady prac artysty

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę