Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Finanse > KPRM – przyjęto ustawę antylichwiarską

KPRM – przyjęto ustawę antylichwiarską

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów została przyjęta tzw. ustawa antylichwiarska. Nakłada ona karę więzienia za żądanie dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalnych – wynikających z umowy pożyczki. Kata ta ma wynosić od 3 miesięcy do 5 lat.

Uzasadniając projekt premier Morawiecki powiedział, że ma on zabezpieczać zwłąszcza tych ludzi, których bieżące potrzeby są wykorzystywane w tym celu, żeby na nich żerować. Często te narzucane opłaty i odsetki są drakońskie i wprost nieludzkie.

Firmy udzielające tego typu pożyczek często żerują na ludzkiej łatwowierności, naiwności i braku wiedzy. Zdarzały się sytuacje, kiedy za niewielką pożyczę osoba musiała oddawać całe swoje mieszkanie. Odsetki sięgały czasem nawet kilkuset procent.

Premier Morawiecki też dodał:

– To usuwanie pułapek zastawianych na nieświadomych obywateli, nieświadomych tego, jakiego typu relacje kredytobiorca i kredytodawca wchodzą. I dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale również kosztów pozaodsetkowych – wyliczanych czasami przez firmy pożyczkowe na zasadach najrozmaitszych (za dowóz gotówki do domu, za koszty ubezpieczenia), ale też jakieś najróżniejsze pozycje są wymyślane w tych umowach po to, żeby podnieść łączną wartość kosztów pozaodsetkowych. To wszystko, zgodnie z propozycją pana ministra Ziobry, zostanie zmniejszone, ograniczone do pewnego łącznego rocznego pułapu oscylującego wokół 50-60%.

Źródło: TVP.info
Zdjęcie: TVP.info, zrzut ekranu

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę