Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Chiny > Koronawirus coraz groźniejszy – prezydent Chin ostrzega, USA ewakuują swoich obywateli z Wuhan. Z 1281 osób zarażonych zmarło już aż 41

Koronawirus coraz groźniejszy – prezydent Chin ostrzega, USA ewakuują swoich obywateli z Wuhan. Z 1281 osób zarażonych zmarło już aż 41

Śmiertelny koronawirus zbiera coraz większe śmiertelne żniwo w Chinach i na całym świecie, a Chiny stoją w obliczu bardzo ciężkiej sytuacji. Co najmniej jeden lekarz zmarł na wirusa, a USA przygotowują się do ewakuacji swoich obywateli z dotkniętego kryzysem Wuhan.

Chińskie miasto Wuhan, gdzie prawdopodobnie powstał wirus jest już już zablokowane. Zakazało używania pojazdów w centrum miasta, a Hongkong zapowiedział zamknięcie szkół na dwa tygodnie, ponieważ władze starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, która spowodowała zainfekowanie ponad 1300 osób i zabiła 41.

Wirus rozprzestrzenił się poza granice Chin. Wykryto go również w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, USA, Arabii Saudyjskiej, Wietnamie i Japonii. Istnieje również ryzyko, że wirus dotarł do Europy.

Obchody chińskiego nowego roku planowane na następny tydzień zostały odwołane w Pekinie i Hongkongu, a w Szanghaju kina zamknięto do 30 stycznia.

Po nadzwyczajnym spotkaniu rządowym prezydent Chin Xi Jinping przemówił, aby ostrzec, że rozprzestrzenianie się zabójczego wirusa wzrasta, a jego epidemia nadal rozprzestrzenia się na całym świecie.

Zmarło już kilku lekarzy. W tym 62-letnia Liang Wudong, która leczyła pacjentów w Wuhan. Z kolei Wudong, który przeszedł na emeryturę, ale został powołany do pomocy w wybuchu choroby, zmarł po czasie spędzonym na leczeniu pacjentów. Doniesiono również, że inny lekarz, Jiang Jijun, zmarł na atak serca podczas leczenia chorych.

Z kolei Stany Zjednoczone, które mają w tamtym rejonie około 1000 amerykańskich mieszkańców miasta, są gotowe na ewakuację tych, o których wiedzą – w tym dyplomatów.

Rząd USA uzyskał zgodę na operację od chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych agencji rządowych po negocjacjach w ostatnich dniach, donosi The Wall Street Journal. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi jeszcze potwierdzić, czy zrobi to samo.

Dzisiaj pojawiło się niepokojące wideo pokazujące upadającego lekarza na podłogę, gdy materiał ujawnił pełną skalę paniki w szpitalach w Wuhan, z zatłoczonymi korytarzami i pacjentami opadającymi na podłogę.

Film pokazuje personel krzyczący na pacjentów, aby się uspokoili, gdy lekarze desperacko próbują opanować sytuację. Podobno niektórzy pracownicy noszą pieluchy, ponieważ nie mają czasu na korzystanie z toalety w panice.

Około 56 milionów ludzi podlega obecnie ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, ponieważ władze rozszerzają zakazy podróży w centralnej prowincji Hubei, dotykając obecnie 18 miast.

Polski Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym wzywa każdego, u kogo występują obawy przypominające grypę, do zgłoszenia się do izb przyjęć. W komunikacie czytamy:

  • „Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży. Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.”

Źródło: dailymail.co.uk/GIS
Zdjęcie: Youtube/BBC News

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

W górę