Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > „Jesteśmy Krwawym Narodem” – wywiad z Barbarą Iskrą Kozińską

„Jesteśmy Krwawym Narodem” – wywiad z Barbarą Iskrą Kozińską

Na spotkania autorki przyjeżdżają kresowianie, repatrianci zza Buga, pasjonaci historii i ludzie z całej Polski. W bibliotekach i szkołach oprócz spotkań z literaturą, śpiewają wojenne piosenki. Polska to dla niej „Wielka Rodzina” i „Jedno Gniazdo”, z którego wszyscy się wywodzimy. Warszawę uważa za święte miasto, bo „każda ulica, zaułek, skwerek, każdy dom, czy dzielnica to ołtarze pomordowanych dzieci z Woli, Śródmieścia, Ochoty”. Pokój to dla Niej wartość nadrzędna Polaków, jako „Krwawego Narodu”, który najczęściej „bito” i „rozbierano na części”.

W jej książkach znajdziemy nie tylko historię, ale prawdziwe przeżycia ludzi, miłość, radość i tragedie oraz żywe emocje – „Ludobójstwo jest tu ukazane w ostatnich rozdziałach książki. Sceny przerażające, drastyczne, które mój tata pamiętał aż do swojej śmierci. Kiedy nam dzieciom opowiadał, to płakał. Podczas snu krzyczał. To, co widział, pozostało w nim na zawsze. Takie zagadnienia trzeba i powinno się poruszać w książkach, ukazywać prawdę, po to, żeby nigdy już nie miało to miejsca” – Barbara Iskra Kozińska.

PM: Widziałam, że brała Pani udział w Targach Dobrej Książki we Wrocławiu. Czemu warto uczestniczyć w takich wydarzeniach?

BIK: Targi Dobrej Książki we Wrocławiu są Wyjątkowym Spotkaniem z Literaturą dla Wszystkich, tak dla autorów jak i Czytelników.

PM: Jaka panowała atmosfera i co się Pani najbardziej podobało?

BIK: Atmosfera wspaniała, ciepła, kresowa. Przede wszystkim rozmowy z Czytelnikami.

PM: A jak spotkania z czytelnikami? Dużo osób chciało z Panią porozmawiać?

BIK: Spotkania z Czytelnikami, to wielkie święto. Każdy z Czytelników moich książek, jest moim przyjacielem, z którym rozmawiam, dyskutuję, wysłuchuję wspomnień. Przy stoisku Bellony, zatrzymywali się przede wszystkim Kresowianie.

PM: Do kogo głównie kieruje Pani swoją twórczość? Są to raczej osoby starsze, które pamiętają czasy powojenne czy młodzi patrioci, którzy chcą lepiej poznać naszą historię i obyczaje?

BIK: Napisałam Trylogię – Rodzinną Sagę, obejmującą okres stuletni życia mojej rodziny. Więc jest to duży okres nie tylko ukazujący życie-trwanie rodziny, ale także czas ważnych wydarzeń historycznych w naszym kraju. Mam Spotkania autorskie i w Bibliotekach i w Szkołach, gdzie w czasie Spotkań, śpiewamy piosenki patriotyczne, wojenne, partyzanckie.

PM: O co najczęściej pytają czytelnicy? Są ciekawi Pani życia, czy może zagadnień historycznych z książek?

BIK: Czytelnicy to przede wszystkim pasjonaci historii, ale nie tylko, to także Kresowianie, nauczyciele, repatrianci zza Buga, którzy przyjeżdżają do mnie, nie porozmawiać o mnie, tylko porozmawiać o moich książkach, a także opowiedzieć swoje przeżycia, swoje historie wojenne i powojenne.

PM: W swoich wierszach i powieściach często wspomina Pani o rodzinnej wsi Kosarzyn. Za co tak kocha Pani Ziemię Lubuską?

BIK: Ziemia Lubuska jest dla mnie moją Ojczyzną. Tutaj we wsi Kosarzyn urodziłam się, tutaj spędziłam swoje dzieciństwo. Znam tu każdą polną ścieżkę, każdą leśną drogę, rzeczkę, las, jezioro Borek. Latem łąki pełne kwiatów, zimą ośnieżone lasy, jesienią dom pachnący grzybami, Wiosną – pierwsze kwiaty w ogródku…

PM: Na Pani spotkania autorskie po książki przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Jakie to uczucie gościć takich czytelników? Z jak daleka przyjeżdżają?

BIK: Każdy kto tutaj do mnie przyjeżdża, zostawia swój wpis na pamiątkę w księdze pamiątkowej. Mam w niej wpisy z różnych zakątków Polski: Poznań, Wrocław, Warszawa, cały Dolny Śląsk – m.in. Legnica, Lubin,. Polkowice… Górny Śląsk – Katowice, Jastrzębie, Wodzisław, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała.

PM: Skąd czerpie Pani natchnienie i inspiracje do pisania?

BIK: Pisałam już w szkole średniej na konkursy literackie – szkolne, miejskie, powiatowe. W Szkole średniej napisałam artykuł do Świata Młodych – ówczesnej gazety młodzieżowej, za co otrzymałam od redakcji pochwałę za tekst i gratulacje dla mnie, oraz dla Dyrekcji Szkoły, z czego byłam bardzo dumna. Inspiracje do pisania posiada każdy autor, którego pasją jest pisanie. Tak też jest ze mną. To siedzi w człowieku, jest w środku duszy i w chwili natchnienia przekazuje się to na papier.

PM: Bohaterowie książki „Czerwone Niebo nad Wołyniem” to ludzie ocaleli z ludobójczych pogromów na dawnych Kresach Wschodnich, którzy wracają do Polski. Czemu warto poruszać takie zagadnienia w książkach?

BIK: „Czerwone niebo nad Wołyniem” – to opowieść rodzinna powstała na faktach. W powieści tej ukazałam sielskie, spokojne, wspaniałe życie w okresie międzywojennym na Kresach, gdzie Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, żyli w przyjaźni i okres wojny, która niszczy wszystkie przyjaźnie. Ludobójstwo jest tu ukazane w ostatnich rozdziałach książki. Sceny przerażające, drastyczne, które mój tata pamiętał aż do swojej śmierci. Kiedy nam dzieciom opowiadał, to płakał. Podczas snu krzyczał. To, co widział, pozostało w nim na zawsze. Takie zagadnienia trzeba i powinno się poruszać w książkach, ukazywać prawdę, po to, żeby nigdy już nie miało to miejsca.

PM: Jaki przekaz stara się Pani swoją twórczością pozostawić czytelnikom?

BIK: Piszę książki na faktach, takie, które mnie inspirują, ukazują prawdę potępiającą wszelkie zło, krzywdę wyrządzoną człowiekowi, przez człowieka, ale nie tylko. Uwielbiam pisać o ludziach szlachetnych, dobrych, bo przecież tych jest najwięcej wśród nas. Piszę także książki o miłości, uczuciach, nie tylko dla kobiet, ponieważ każdy z nas ludzi, chce kochać i chce żeby jego kochano.

PM: Interesuje się Pani historią i geografią i takie motywy przewodzą w Pani twórczości. Czemu to takie ważne, aby pamiętać o historii Polski?

BIK: O Historii Polski należy pamiętać i to jest nasz święty obowiązek każdego Polaka. Polska to Ojczyzna, to Jedno Gniazdo, z którego my Polacy się wywodzimy, to Nasza Wielka Rodzina.

PM: W swoich książkach porusza Pani zarówno motywy obyczajowe, jak i historyczne. Opisuje też strach przed powrotem do niemieckich dywizji, co zauważyłam, że robi ogromne wrażenie na czytelnikach i skłania do refleksji. Czy uważa Pani, że czasy wojny dawno mamy już za sobą i można o nich zapomnieć, czy właśnie powinniśmy pamiętać i być czujni by nigdy więcej nie dopuścić do okropnych zbrodni?

BIK: Nigdy nie należy zapominać o czasach wojny. Nie tylko II wojny Światowej, która pochłonęła najwięcej ofiar, szczególnie nas Polaków, ale także o naszych Zrywach Narodowościowych, Powstaniach. Jesteśmy Krwawym Narodem, najciężej nas „bito”, „rozbierano na części”. Nie było Polski na mapach świata, a jednak jesteśmy! I trzeba zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby nie dopuścić, do wojny, ludobójstwa, unicestwienia. Myślę, że wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, jest tutaj bardzo ważną sprawą.

PM: W książce „Maria” możemy poczuć prawdziwy strach Polaków na ziemiach odzyskanych. Porusza Pani tematykę wojny i przesiedleń. Czy uważa Pani, że te wszystkie traumatyczne przeżycia naszych przodków wpływają na naszą tożsamość narodową i to kim jesteśmy dziś?

BIK: „Maria” ukazuje czas przesiedleń Repatriantów zza Buga. Strach było wyjść z pociągu, który ich przywiózł na krańce Polski Zachodniej, tuż przy granicy z Niemcami. Jest wtedy wiosna roku 1946, tuż po skończeniu wojny. Od tego czasu minęło 72 lata. Świat się zmienił także na Ziemiach Zachodnich Polski. W chwili obecnej Na tych Ziemiach, gdzie żyję, mieszkam i piszę swoje książki Niemcy jak i Polacy przyjeżdżają do mojego domu w gościnę. Nie widać żadnej wrogości, żadnego złego nastawienia. Obecni Niemcy zza Nysy Łużyckiej jawią się być przychylni dla nas Polaków. Przyjeżdżają do Gubina na zakupy. Polacy pracują i mieszkają w Guben. Oby jak najdłużej utrzymać taki stan przyjaźni po obydwu stronach granicznej Nysy Łużyckiej.

PM: Jakie wnioski możemy wynieść z opisanych przez Panią historii? Jak dbać o to by Polska była pięknym i dobrym miejscem do życia?

BIK: W Trylogii, w każdej z trzech powieści jest „kawałek” historii Polski. Wniosek nasuwa się sam. Żeby nigdy już nie było wojny! W każdej epoce, w każdym czasie są ludzie, którzy tę historię tworzą. Politycy, decydenci, wybrani z woli Narodu, który nie chciał by wojny, zawiści, wrogości, podziału między Polakami, między narodami.

PM: W książce „Perły Wojny” porusza Pani tematykę powstania Warszawskiego. Dziś na powrót powracają dyskusje odnośnie wypłacenia Polakom reparacji wojennych od Niemiec za zburzenie Warszawy. Uważa Pani, że mamy na to realne szanse i czy w ogóle można taką krzywdę przeliczyć na pieniądze?

BIK: „Perły wojny” to moja najnowsza książka, która ukaże się w tym roku. „Perły” to ludzie w obozie wroga, pomagający Polakom w czasie wojny. Powstanie Warszawskie to odrębny Wielki temat dla mnie osobiście, ponieważ w ubiegłym roku będąc na Targach Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie odwiedziłam także Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyszłam z Muzeum ogromnie wstrząśnięta. Uważam że Warszawa to Święte Miasto, a każda ulica, zaułek, skwerek, każdy dom, czy dzielnica to ołtarze pomordowanych dzieci z Woli, Śródmieścia, Ochoty. Tej traumy zabitego miasta i ludzi nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. To przerasta ludzkie pojęcie. Pozostaje niemy krzyk! Pamięć i przestroga!

PM: W państwach takich jak Francja, gdzie zrywa się krzyże ze ścian w szkołach w imię tolerancji multikulturowej i nie dba o korzenie oraz tożsamość narodową dochodzi do zamachów terrorystycznych. Te tragedie sprawiają, że młodzi ludzie tworzą ruchy Generation Identitaire w obronie pokoju i wartości narodowych. W Polsce jest bezpiecznie, a mimo to, u nas również młode pokolenie zaczyna większą wagę przykładać do tożsamości i wartości patriotycznych. Czy Pani zdaniem może wynikać to z faktu, że Polacy tyle czasu walczyli o wolność i pokój, że te wartości są dla nas takie cenne?

BIK: Dla nas Polaków, tak umęczonego wojnami Narodu, Pokój na świecie jest wartością nadrzędną. W jednej z Bibliotek na Dolnym Śląsku, w Lubinie, miałam spotkanie autorskie z młodzieżą szkolną, z klasą maturalną, dokładnie z klasą humanistyczną. Byłam pod ogromnym wrażeniem tego spotkania. Cudowna, wspaniała młodzież uduchowiona patriotycznie, znająca historię Polski. Piękna dyskusja o Kresach, Wojnie, Przesiedleniu. Tak, mogę powiedzieć, iż jest to nasze młode, patriotyczne Pokolenie Polaków. Jestem przekonana, że nie tylko szkoła ukształtowała osobowość przyszłych prawników, humanistów, czy nauczycieli. Młodzi ludzie musieli wynieść tego „ducha” z rodzinnego domu.

PM: Co Pani uważa na temat obecnej geopolityki i tego, co dzieje się na świecie? Mam na myśli działania Niemiec na rzecz mieszania się kultur i odchodzenia od wartości narodowych, chociażby przez przymusowe kwoty przyjmowania migrantów. Czy to jest dobre? Można taką sytuację przyrównać do kolejnego zaboru?

BIK: Absolutnie nie zgadzam się z polityką Niemiec wobec imigrantów, wśród których do Europy przybyli także terroryści. Można i trzeba pomagać uchodźcom, ale w inny sposób. Można im pomagać w ich własnym kraju. Wyjątkiem tutaj są niewinne dzieci, zwłaszcza sieroty. Tylko dzieci można by było otoczyć opieką zabierając ich z Kraju ogarniętego wojną. Natomiast tak Niemcy, jak i inne kraje w tym Polska powinny pomagać ludziom na ich ziemi. A mocarstwa świata powinny zdławić tę wyniszczającą wojnę jak najprędzej!

PM: W swoich książkach opisuje Pani często tragiczne losy ludzi, którzy żyli w okresie międzywojennym i podczas wojny. Co pani czuje, gdy młodzi ludzie lub nawet politycy czy dziennikarze, którzy nazywają się Polakami, nie umieją docenić tego, że wreszcie jako naród jesteśmy wolni? Mam na myśli wypowiedzi osób, które twierdzą, że w Polsce nie ma demokracji i wolności i takie tezy propagują chociażby w Niemczech.

BIK: Myślę, że Polacy nie powinni na forum Europy rozstrzygać swoich sporów, szukając sojusznika spoza Polski.

PM: Którą ze swoich książek poleciłaby Pani w pierwszej kolejności osobom, które jeszcze nie miały okazji poznać Pani twórczości? Co czytelnik znajdzie w tej książce?

BIK: Poleciłabym przeczytać po kolei jak zostały wydane, chodzi mi o Trylogię. „Czerwone niebo nad Wołyniem”, które zostało wydane przez Bellonę po raz pierwszy w roku 2012 i nadal jest na liście bestsellerów, Następnie „Marię” i „Pokolenia”. Jest to ciąg historii Polski od czasów po pierwszej wojnie światowej do czasów współczesnych.

PM: Bardzo dziękuję za rozmowę i możliwość przeprowadzenia wywiadu. Jest Pani dla mnie ogromnym autorytetem zarówno jako pisarka, ale przede wszystkim jako kochająca pokój patriotka.

BIK: Również dziękuję. Serdecznie Pozdrawiam.

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

176 odpowiedzi na “„Jesteśmy Krwawym Narodem” – wywiad z Barbarą Iskrą Kozińską”

 1. arhowa Yeezy Boost,If you want a hassle free movies downloading then you must need an app like showbox which may provide best ever user friendly interface.

 2. Dalio said that capitalism has developed into a system that promotes the widening gap between the rich and the poor, thus leaving the United States at risk of survival. Dalio published a two-part series on the professional social networking site, pointing out that capitalism is now in urgent need of reform and proposed a reform approach.

 3. If your child develops a rash or irritation on his body for no apparent reason, it could be irritating substances present on new clothing worn without washing. For children with sensitive skin, the American Academy of Pediatrics (AAP) recommends washing new clothing and towels before using them.

 4. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a
  bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 5. After months of brain fog, memory problems, and word-finding issues I’d assumed were related to the stress of grad school, an MRI revealed a tumor in my brain—anaplastic astrocytoma grade 3, to be exact, in the same class as highly terminal glioblastoma. One craniotomy, an ICU stay, and a pathology report later, I found myself staring blankly as a doctor explained that the chemo I needed would likely destroy my chance of getting pregnant someday, should I ever want to do so.

 6. I just like the valuable information you supply to your articles.

  I’ll bookmark your blog and test once more here regularly.

  I am relatively sure I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 7. The highest number of actively quarantined people, 628, was connected to Cal State Los Angeles, where a single measles patient created hundreds of possible exposures by visiting a campus library, officials said. That number includes at least 106 staff members, according to the university.

 8. continuously i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading now.

 9. In the interim, Biden’s ties to Barack Obama may not mean as much in a field where African-American voters can pick from Sens. Kamala Harris and Cory Booker and may hurt him among Hispanic voters who weren’t exactly keen on the president’s record on deportations.

 10. Hmm it seems like your site ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 11. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking
  through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back frequently!

 12. Every weekend i used to visit this site, as
  i wish for enjoyment, as this this site conations truly
  pleasant funny information too.

 13. I just want to say I am just very new to blogging and definitely enjoyed you’re web-site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You certainly come with impressive article content. Kudos for sharing with us your website page.

 14. qcozwfgu,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo eegekwveds,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!

 15. Very great post. I simρly stumbled upon your weblog аnd wanted to say
  that I’νe truly enjoyed browsing your weblog
  posts. After all I wiⅼl be subscribing to your feed and I ɑm һoping you write ɑgain very soon!

 16. I’ve been browsing on-line greater than three hours today,
  yet I by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is pretty value enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as
  you did, the net might be much more helpful than ever before.

 17. After research a number of of the blog posts in your website now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and can be checking back soon. Pls take a look at my site as well and let me know what you think.

 18. Hello here, just started to be aware of your website through Search engines like google, and found that it’s seriously beneficial. I’ll appreciate if you continue on this idea.

 19. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 20. It truly is near unattainable to find well-aware users on this issue, then again you seem like you fully understand the things that you’re talking about! With Thanks

 21. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 22. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing
  a little research on this. And he in fact ordered me dinner
  due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to
  reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to
  talk about this matter here on your site. plenty of fish natalielise

 23. Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I
  came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and superb style and design.

 24. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m inspired!
  Very helpful info specifically the ultimate section 🙂 I maintain such info much.

  I used to be looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 25. I just want to tell you that I am just beginner to blogs and actually loved your blog site. Likely I’m planning to bookmark your blog . You definitely have excellent article content. With thanks for revealing your web page.

 26. I just want to say I am just beginner to blogging and site-building and definitely enjoyed your blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with awesome well written articles. Thanks for sharing your web-site.

 27. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 28. Right here is the right site for everyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent.

 29. It’s a few to discover a trained specialist to that you can aquire plenty of values. In the united states today, none quite loves implying the rest for just about any obtainable in this worry. Insights on how fortuitous So i’m to produce actually observed an extraordinarily incredible internet site much more. It is always individuals like you that will an absolute alteration current during the conceptions these make known.

 30. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 31. The misery that check these guys out allergies can cause is something with more information which unknown varieties of people know with. The fact is, nevertheless, that there are services available for those who seek them. Start using the ideas and pointers in this piece, and you will certainly have the tools required to dominate allergic reactions, once and for all.
  Display pollen forecasts as well as strategy as necessary. If you have accessibility to the net, a lot of the preferred weather forecasting websites have actually an area committed to allergy projections consisting of both air top quality as well as plant pollen counts. On days when the matter is mosting likely to be high, keep your windows shut and also restrict your time outdoors.
  Plant pollen, dirt, and other allergens can get caught on your skin and in your hair as you go through your day. If you typically shower in the early morning, take into consideration switching to a night routine.

 32. I’m very happy to discover this website. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book marked to look at new things on your blog.

 33. I’m impressed, I have to admit. Actually rarely will i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail for the head. Your idea is outstanding; the catch is something which too little everyone is speaking intelligently about. We are very happy we stumbled across this within my look for some thing regarding this.

 34. Greetings, I do think your blog could be having web browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent website!

 35. [url=https://avodart5.com/]avodart medication[/url] [url=https://levitra7.com/]levitra[/url] [url=https://proscar24.com/]gen[/url] [url=https://fluoxetine1.com/]fluoxetine 435[/url] [url=https://lexapraw.com/]lexapro[/url] [url=https://diflucan24.com/]diflucan 150 mg buy online[/url] [url=https://sildenafil360.com/]sildenafil 100mg[/url] [url=https://viagra48.com/]how to get viagra[/url] [url=https://paxil40.com/]paxil 10 mg price[/url] [url=https://sildenafil3.com/]buy sildenafil generic[/url]

 36. [url=https://paxil40.com/]paxil 40[/url] [url=https://lisinopril911.com/]10 mg lisinopril cost[/url] [url=https://viagra0.com/]viagra[/url] [url=https://colchicine05.com/]colchicine 0.5[/url] [url=https://clomid2019.com/]generic clomid 50mg[/url] [url=https://fluoxetine1.com/]fluoxetine 10 mg[/url]

 37. [url=https://hydrochlorothiazide2019.com/]hydrochlorothiazide 12.5 mg[/url] [url=https://proscar911.com/]proscar mexico[/url] [url=https://clomid2019.com/]buy clomid[/url] [url=https://propecia360.com/]propecia tablets in india[/url] [url=https://tadalafil360.com/]canada tadalafil generic[/url] [url=https://retina911.com/]where to buy retin a[/url] [url=https://zithromax24.com/]generic zithromax online[/url] [url=https://paxil40.com/]best generic paxil[/url] [url=https://aqutane.com/]buy estrace cream cheap[/url] [url=https://levitra19.com/]levitra[/url]

 38. Can I just say what a reduction to find somebody who truly knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the way to bring a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals need to learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre no more common because you undoubtedly have the gift.

 39. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 40. The misery that pop over to these guys allergies can cause is something with viagra pharmacy which unimaginable varieties of individuals recognize with. The reality is, nonetheless, that there are solutions offered for those that seek them. Begin utilizing the ideas and also tips in this item, and also you will have the devices necessary to dominate allergic reactions, at last.
  Display pollen forecasts as well as plan as necessary. If you have access to the web, much of the prominent weather forecasting websites have actually a section dedicated to allergic reaction forecasts consisting of both air quality and also plant pollen matters. On days when the count is mosting likely to be high, maintain your home windows shut as well as restrict your time outdoors.
  Pollen, dirt, and other allergens can obtain entraped on your skin and in your hair as you go with your day. If you typically shower in the morning, consider switching to an evening routine.

 41. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 42. The next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę