Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kościół > Jan Paweł II odtworzył Kościół na Ukrainie

Jan Paweł II odtworzył Kościół na Ukrainie

Kiedy w 2001 r. przyjechał z wizytą na Ukrainę, był pierwszym Papieżem, który nawiedził te ziemie. Dla Ukraińców było to wielkie wydarzenie, potwierdzające ich związki z Europą.

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odnowił struktury Kościoła na Ukrainie, mianował biskupów Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Żytomierza. Utworzył administraturę apostolską dla wiernych obrządku łacińskiego na Zakarpaciu , wznowił i zapoczątkował działanie kilku diecezji. Był związany z tymi terenami również poprzez przyjaźnie i prywatne kontakty. „Jan Paweł II jest obecny w sercach mieszkańców Ukrainy. Ukraińcy i Polacy są mu bardzo wdzięczni” – mówi abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki – pamiętamy o jego nauczaniu

„Pamiętamy o jego nauczaniu i o tym wielkim świadectwie, które nam zostawił. Jan Paweł II otworzył Europę wschodnią nie tylko ku wolności, ale także pokazał ją całemu światu. Otaczał miłością Kościół na Ukrainie, zarówno rzymskokatolicki jak i greckokatolicki – mówi abp Mieczysław Mokrzycki. – Z archidiecezją lwowską był bardzo związany poprzez osobę abp. Eugeniusza Baziaka, który go konsekrował na biskupa pomocniczego w Krakowie. Później ta więź umacniała się poprzez kard. Mariana Jaworskiego. Podobnie z kościołem greckokatolickim był bardzo związany poprzez kardynała Josyfa Slipyja, kard. Myrosława Lubacziwskiego, a później kard. Lubomyra Huzara.“

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan
Zdjęcie: Vatican Media

Podobne

W górę