Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Uncategorized > Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Fallback Image

Pierwsza wizyta niemowlaka u dentysty to duże przeżycie nie tylko dla dziecka ale i dla rodziców. Nie można jej jednak odkładać, nawet jeśli w buzi malucha zagościło dopiero kilka ząbków. Smoczek, butelka, a nawet paluszki w ustach niemowlaka mogą zaszkodzić jego ząbkom. Warto o tym pamiętać. Stomatolog może nie tylko podpowiedzieć nam najlepsze metody higieny, ale także pokazać jak zadbać o prawidłowy zgryz i zniwelować wpływ złych nawyków malucha.

Wizyta adaptacyjna

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że pierwsza wizyta u stomatologa to także wizyta adaptacyjna. Ma za zadanie poznanie dentysty i gabinetu. Zaznajomienie się z nową sytuacją. Nie powinna odbywać się w atmosferze strachu, a bardzo źle byłoby, gdyby pierwsza wizyta zakończyła się np. borowaniem ząbków. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale się zdarza. Takie wspomnienia mogą mocno zapaść w głowę malucha i będzie on niechętny do kolejnych spotkań ze stomatologiem. Spokojna atmosfera na pierwszej wizycie, brak pośpiechu, stresu i poczucie bezpieczeństwa może wpłynąć pozytywnie na dalsze leczenie. Wielu z nas na własnej skórze przekonało się zapewne, że od tego jak zapamiętamy wizyty na fotelu dentystycznym w latach młodości zależy często to jak dbać będziemy o zęby, czy będziemy je sukcesywnie leczyć, czy będziemy korzystać z wypełnień protetycznych, stosować protezy czy implanty zębów. Wróćmy jednak do sedna problemu, czyli niemowlaka w gabinecie.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym? Wiele osób odkłada ją do momentu gdy maluch zacznie skarżyć się na dolegliwości bólowe. Wtedy jednak często może być już za późno by cokolwiek zrobić. Próchnica rozwija się bardzo szybko w zębach mlecznych, a te przecież przetrwać muszą aż do pojawienia się zębów trzonowych, czyli co najmniej 8-10 lat. Pierwszą wizytę u stomatologa warto odbyć gdy pojawią się pierwsze ząbki. Czyli w okolicy 10-12 miesiąca. Warto jednak udać się wcześniej. Specjalista oceni, czy prowadzona przez nas higiena jest wystarczająca, czy też powinniśmy zastosować inne metody pielęgnacji, które lepiej zadbają o ząbki malucha.

Co na pierwszej wizycie?

Nie powinniśmy się obawiać pierwszej wizyty u stomatologa. Nasz strach może być przenoszony na dziecko, a to bardzo niepożądane. Pierwsza wizyta zwykle sprowadza się do przeglądu stanu jamy ustnej, dziąseł i uzębienia. Stomatolog przyjrzy się sytuacji i oceni stan zdrowia zębów pod kątem próchnicy. W trakcie pierwszej wizyty bada się także wędzidełka – górne, dolne i języka. Mają one bowiem wpływ na prawidłową wymowę. Ich podcięcie w tak młodym wieku może przeciwdziałać nieprawidłowościom pojawiającym się na etapie mówienia. Lekarz podpowie także najbardziej skuteczne metody profilaktyki zębów mlecznych.

Jak dbać o zęby?

Higiena jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia malucha zwykle sprowadza się do przemywania dziąseł gazikiem z wodą lub naparem z rumianku. W końcu jednak przyjdzie moment, w którym trzeba będzie przejść na szczoteczkę i pastę. Jak się do tego zabrać? Stomatolog dziecięcy może podpowiedzieć najlepsze narzędzia – jaki rodzaj szczoteczki zakupić, jak wprowadzać szczoteczkę do buzi dziecka, jak przejść od zabawy do codziennego mycia, jak efektywnie myć zęby dziecku.

Smoczek i butelka – groźne dla zębów

Temat zgryzu zwykle poruszany jest od pierwszej wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym. Jeśli dochodzi do niej wcześnie to rodzice zyskują naprawdę duże możliwości na przeciwdziałanie złym nawykom. Niestety długie ssanie smoczka, butelki, a także palców, to działania, które mogą doprowadzić do wady zgryzu. Stąd też warto z nimi walczyć.

Podobne

W górę