Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Rozrywka > Jak technologia zmieni nasze zachowania w czasie przygotowania na powrót pandemii

Jak technologia zmieni nasze zachowania w czasie przygotowania na powrót pandemii

Marcowe zamknięcie sporej części gospodarki było z jednej strony ogromnym szokiem, z drugiej wymusiło na wielu firmach i pracownikach zmianę codziennych zachowań. Wiele osób musiało odkryć nie tylko nowe sposoby pracy bez wychodzenia do biura, ale również nowe formy rozrywki.

Popularnością cieszyły się wszelkie opcje zdalnego spędzania czasu. Wiele osób odkryło w sobie pasję do hazardu online, a różne jego formy, takie jak na przykład zdrapki online za darmo święciły triumfy.

Kilka miesięcy później, nastąpiło ponowne otwarcie instytucji rządowych oraz większości firm. Większość powróciła do biur i pomimo względnie stałej liczby zachorowań wszystko wydaje się normalne. Jednak specjaliści przewidują, że wraz z końcem wakacji możemy spodziewać się wzrostu zachorowań.

Jak można się do tego przygotować i jak mogą w tym pomóc nowoczesne technologie? Jak sprawić, by pracownicy nie zajmowali się w czasie pracy poszukiwaniem aplikacji kasyn online? Poniższy tekst postara znaleźć się odpowiedzi na te pytania.

Jak pracować i rozmawiać zdalnie?

Większość prac biurowych została w marcu i kwietniu przeniesiona w tryb zdalny. To z jednej strony ułatwiło wiele działań – liczba spotkań zmniejszyła się do niezbędnego minimum, a większość spraw załatwiano na służbowym czacie czy mailu. Z drugiej strony wielu szefów miało wrażenie, że ma znacznie mniejszy wpływ na to, co dzieje się w firmie.

Nowoczesne technologie pozwoliły uczniom na zdalną naukę, ale jednocześnie sprawiły, że część rodzin musiała przerobić swoje mieszkania na biura. Jeśli konieczne stanie się kontynuowanie pracy zdalnej, firmy będą musiały przyzwyczaić się do problemów technicznych, ale także do faktu, że nie wszyscy pracownicy będą mogli i umieli skupić się wyłącznie na pracy, nawet w czasie który powinni na to poświęcać.

Jak zadbać o bezpieczeństwo klientów i danych?

Ostatnie zalecenia WHO rekomendują noszenie maseczek*, niezależnie od tego, czy jesteś zdrowy, czy wykazujesz objawy. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie przenoszenia się wirusa w powietrzu. Niestety nie wszystkie firmy mogą wprowadzić tego typu ograniczenia,

Oprócz problemów z rozprzestrzenianiem się wirusa, firmy zaczęły notować problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa danych i klientów. Zamiast przechowywania danych w zamykanych biurach konieczne stało się udostępnienie ich pracownikom, co spowodowało konieczność, często bardzo szybkiej, transformacji procedur bezpieczeństwa.

Wiele firm musiało rozpocząć proces oceny ryzyka, by w ogóle zorientować się, czego brakuje im do zapewnienia bezpieczeństwa w firmie, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne, jak i to dotyczące najważniejszych informacji w firmie.

Czy pandemia wpłynie na to, jak się poruszamy?

Pandemia przyniosła ograniczenia w poruszaniu się większości ludzi. Nie chodzi tu tylko o ograniczenia w lotach czy podróżach dalekobieżnych, ale również w codziennej komunikacji do biura i z powrotem. Ograniczenia liczby osób w komunikacji miejskiej wpłynąć musiały na codzienne wybory wielu osób*.

Trudno powiedzieć, czy kolejne obostrzenia będą równie ostre, co te wprowadzone wiosną. Możliwe jednak, że jesienią więcej osób będzie znów musiało pozostać w domach. Zdaniem Klary Czerwińskiej, specjalistki ds. marketingu firmy będą musiały dostosować się nie tylko do potrzeb pracy zdalnej, ale także zdalnej rozrywki oraz nowych nawyków zakupowych.

Zdjęcie ilustracyjne

Co warto, a czego nie warto zaczynać?

Oczywiście nie wszyscy będą w stanie dostosować się nagle do zmian, które do tej pory rząd wprowadzał bez konsultacji z przedsiębiorcami czy kimkolwiek innym. Przykładem niech będą siłownie, które w praktyce z dnia na dzień musiały dostosować się do nowych obostrzeń w zamian za możliwość otwarcia placówek*.

Niektórzy też nie będą chcieli w tym trudnym czasie pozostawać w aktualnym miejscu pracy. Czy w tej chwili można mówić o jakichkolwiek bezpiecznych biznesach na start? W tej chwili niestety ciężko jest cokolwiek przewidzieć. Nie wiemy czy przysłowiowe rzucenie wszystkiego i wyjazd w Bieszczady nie przyniesie więcej szkód niż korzyści. Dlatego jeśli nie musisz, warto pozostać przy bezpiecznych opcjach i nie stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Podsumowanie

W tej chwili nie wiadomo, jak będzie wyglądał powrót do szkół i biur po wakacjach. Choć zapowiedzi rządu starają się uspokoić sytuację, eksperci przestrzegają przed zbytnim optymizmem. Może to jednak czas na zmiany w firmie, które pomogą ci dostosować się do nowej sytuacji?

Podobne

W górę