Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > 10 nowych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce

10 nowych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce

Jak twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki, planowane są kolejne inwestycje motoryzacyjne w Polsce. Ma ich być 10 w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Morawiecki mówił o branży motoryzacyjnej w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej. Okazję stanowiła decyzja Toyoty o rozpoczęciu w zakładach Jelcz-Laskowice produkcji nowej generacji silników od 2020 roku.

Według Morawieckiego decyzja Japończyków pokazuje, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla firm zagranicznych, które chcą wytwarzać zaawansowane technologicznie produkty. Inwestycja w nową linię produkcyjną warta 400 mln zwiększy zaangażowanie inwestycyjne Toyoty w Polsce do 4,5 miliarda zł. Co najważniejsze wytwarzane będą u nas również nowoczesne silniki hybrydowe.

Takie inwestycje motoryzacyjne oznaczają zwiększenie liczby dobrej jakości miejsc pracy – powiedział Morawiecki. Toyota stworzy również w Polsce swoje centrum badań i rozwoju. Będzie to pierwszy taki ośrodek działający poza Japonią. Strategią rządu jest przyciąganie wielkich światowych firm, by wytwarzały u nas produkty zaawansowanie technologicznie i umożliwienie kooperacji z nimi naszych małych i średnich przedsiębiorstw.

Inwestycje motoryzacyjne uczynią z branży jeden z podstawowych filarów polskiego PKB

Branża motoryzacyjna należy obecnie do najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Ulokowane w Polsce fabryki produkują około 700 tysięcy aut rocznie. Również szybko rozwija się produkcja akcesoriów i podzespołów samochodowych.

Przy produkcji samochodów zatrudnione jest 202 tysiące osób, co stanowi 7,4% ogółu zatrudnionych w przemyśle. Wartość produkcji sprzedanej wyniosła natomiast od stycznia do października 2017 roku 124 miliony zł. Jest to o 7,2% więcej, niż w pierwszych 10 miesiącach 2016 roku. Najnowsze inwestycje motoryzacyjne mają zapewnić dalszy wzrost branży.

Branża motoryzacyjna – według Morawieckiego – “buduje podstawy pod solidny wzrost gospodarczy Polski”. Dobre wyniki tego sektora stanowią odzwierciedlenie ogólnej kondycji polskiej gospodarki. Wskazują one też na pozytywne zmiany, jakie zaszły w gospodarce w ciągu ostatnich 2 lat – twierdzi wicepremier.

Zgodnie z danymi Eurostatu jedno na osiem nowych miejsc pracy w całej Unii Europejskiej powstaje w Polsce. Natomiast w przemyśle dwa na trzy nowe stanowiska powstają właśnie u nas. Około połowy zysków, jakie uzyskują zagraniczne firmy na terenie Polski jest reinwestowanych na miejscu. Jednocześnie obserwowany jest wzrost udziału produkcji zaawansowanej technologicznie. Morawiecki zapowiedział, że rząd będzie dążył do tworzenia nowych impulsów, które wzmocnią polską gospodarkę.

Prezes zarządu Toyota Motor Manufacturing Poland Eiji Takeichi w związku z ogłoszeniem decyzji o rozpoczęciu produkcji przypomniał, że silniki hybrydowe stanowią 40% napędów stosowanych przez firmę w Europie, a ich udział stale wzrasta.

Zakład Jelcz-Laskowice zatrudnia obecnie już 500 pracowników i wytwarza 180 tysięcy silników rocznie. Fabryka Toyoty w Wałbrzychu posiada natomiast 1,5 pracowników i produkuje rocznie 371 tysięcy silników i 720 tysięcy skrzyń biegów.

Źródło – PAP
Publikacja artykułu: za zgodą redakcji Rynek Inwestycji

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę