Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > „Genialny” plan Balcerowicza

„Genialny” plan Balcerowicza

W zasadzie to cały tytuł można by od razu wziąć w cudzysłowie. Bo ani to plan Balcerowicza, ani genialny, ani nawet plan. O co chodzi?
Okazuje się bowiem, że ta koncepcja powstała w okresie okrągłego stołu.

Historia jest wielowątkowa i przedstawię ją w ujęciu chronologicznym.

Tak więc, 8.05.1988 roku przyjeżdża do Polski George Soros, spotyka się z ówcześnie rządzącymi politykami i tworzy w Polsce Fundację Batorego. W ciągu kilku miesięcy przygotowuje ona ustawę, znaną jako Ustawa Wilczka, która zostaje uchwalona już 22.12.1988 roku. Ustawa ta wprowadzała w Polsce system kapitalistyczny według Kodeksu Handlowego z 1934 roku. Podjęto decyzję o utworzeniu 9 banków z Banku Narodowego, czyli oddano obcemu kapitałowi kontrolę nad sektorem finansowym w Polsce.
Następnie przyjeżdża do Polski Jeffrey Sachs, protegowany Sorosa, profesor Harvardu. On spotyka się i dogaduje z Geremkiem, następnie z Kuroniem, Michnikiem i Wałęsą. I im przedstawia system prywatyzacji polskiej gospodarki narodowej, który, po rozmowach z przywódcami Solidarności, opracowuje w ciągu … 24 godzin. Ten właśnie program jest określany jako program Balcerowicza, w którym Balcerowicz zmienił jedynie kilka punków. Co ciekawe, system ten był wprowadzany wcześniej w afrykańskich państwach postkolonialnych (a więc była to tylko kopia). Co już określa jego podstawowe błędy kulturowe, społeczne i ekonomiczne. Chyba, że był on wprowadzony świadomie i celowo, tak, aby Polska stała się kolejną dojną kolonią.
W wyniku wdrożenia tego programu następują procesy prywatyzacji polskich zakładów, ale bez zwracania ich prawowitym właścicielom, jak np. Zakłady Wedla nigdy nie trafiły do rąk prawowitego właściciela. Za bezcen idą pod młotek polskie firmy, inne są likwidowane albo ich produkcja jest marginalizowana, z uwagi na obawy zachodu przed konkurencyjnością polskich produktów.
Kolejnym skutkiem wyżej wymienionych działań były masowe migracje Polaków za granicę, z uwagi na bezrobocie, które było skutkiem tych ‘genialnych’ planów. Wygląda na to, że doskonale zdawano sobie sprawę z inteligencji i pracowitości Polaków.

Kolejnymi elementami wpływającymi na destrukcję państwa i gospodarki, była na przykład zmiana, dokonana przez Sąd Najwyższy, karania nadużyć VAT-owskich z karnych na skarbowe, co doprowadziło do ogromnych wyłudzeń podatku VAT i transfer pieniędzy za granicę. Dopiero obecny rząd rozpoczął metodyczną walkę z tą przestępczością i po wprowadzonych zmianach w przepisach oraz zaostrzonych kontrolach zarówno Orlen, jak i Lotos, odnotowały niesamowite poziomy ściągalności podatku VAT oraz wzrost sprzedaży w porównaniu do lat poprzednich.

Podsumowując, w wyniku koncepcji Sachsa, określanej jako ‘plan Balcerowicza’, Polska została potraktowana jako kolonia, bo:

  • tylko 30% dużych przedsiębiorstw należy obecnie w Polsce do Polaków,
  • jest tylko 30% polskich banków,
  • 86% prasy lokalnej należy do firm niemieckich – jeszcze,
  • ok. 100 mld PLN było do niedawna transferowanych za granicę.

Zdjęcie: Youtube/Rzeczpospolita TV

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę