Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Francja > Francuska żandarmeria porzuca imigrantów na terytorium Włoch. Czy to przypadek? (Archiwum)

Francuska żandarmeria porzuca imigrantów na terytorium Włoch. Czy to przypadek? (Archiwum)

Premier Włoch, Matteo Salvini, domaga się wyjaśnień i przeprosin ze strony Francji w sprawie porzucania przez francuską żandarmerię nielegalnych imigrantów na terenie Włoch.

Francja twierdzi, że to była pomyłka, ale takie wyjaśnienie nie zadowala premiera Salviniego.

Cała sytuacja miała miejsce w Claviere, na granicy włosko -francuskiej.

„Kim byli ci imigranci? – pyta szef włoskiego MSW – Skąd się wzięli? Dlaczego zostali porzuceni? I dalej: Czy cywile mają zwyczaj ściągać ludzi do lasu? Dlaczego Francuzi mówią o „żandarmach, którzy nie znali drogi”, podczas gdyby furgonetka wracała do Francji prosto i z dużą prędkością? Pójdziemy na całość”, podsumowuje minister.

„Porzucenie imigrantów we włoskim lesie nie może być uznane za błąd lub wypadek. To, co stało się z Claviere, to bezprecedensowe wykroczenie przeciwko naszemu krajowi i zastanawiam się, czy organizacje międzynarodowe – poczynając od ONZ po inne europejskie – nie mają skrupułów, aby pozostawić ludzi w odosobnionym miejscu bez pomocy. Stoimy w obliczu międzynarodowej hańby, a pan Macron nie może niczego udawać. Nie akceptujemy przeprosin” – odpowiedział ostro premier Salvini.

Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. tłumaczy się następująco: „Ważna jest współpraca między Francją i Włochami w zakresie migracji. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby takie incydenty się już nie powtórzyły”. Według niej „Z pierwszych ustaleń wiadomo, że [francuscy} żandarmi , którzy właśnie przybyli do tego regionu, ostrzegli włoską policję. Wjechali na teren Włoszech przez przypadek. Wszczęliśmy już postępowanie i inspekcję. To było przypadkowe wydarzenie. „

Premier Giuseppe Conte przemawiają w sali Senatu zagroził też, że Włochy, dopóki nie otrzymają gwarancji w kwestii sprawiedliwego podziału odpowiedzialności, nie przyjmą żadnych rozwiązań dla wtórnych ruchów migracyjnych w Europie.

Warto w tym miejscu też zauważyć, że od stycznia do września 2018 roku Francja wywiozła już ponad 9000 nielegalnych imigrantów do Hiszpanii. Informację tę podały hiszpańskie media na podstawie danych Francuskiej Policji Granicznej (PAF). Według tych danych w analogicznym okresie roku 2017, liczba deportowanych do Hiszpanii imigrantów była o 26% mniejsza.

Może się więc nasuwać oczywisty wniosek, czy Francja nie pozbywa się „nadmiarowych” imigrantów, czy też może we Francji, podobnie jak we Włoszech, działają organizacje mafijne zajmujące się nielegalnym sprowadzaniem i przerzutem imigrantów do Europy?

 

Źródła:

https://www.ilmessaggero.it/politica/migranti_scaricati_italia_francia_salvini_no_scuse_offesa_senza_precedenti-4042807.html

http://wgospodarce.pl/informacje/55951-niesamowite-francuzi-deportuja-tysiacami?fbclid=IwAR1jFlaz4qxVK3HSdidTDpWvRGEHI3RpbBYp__AhB5-3-xqztlQQ34GrD7s

Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube,com – program RT

Serdeczne podziękowania dla naszej Korespondentki z Włoch za materiały źródłowe i tłumaczenie.

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę