Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Chiny > Dzieci giną w kopalniach kobaltu. Na ławach sądowych Apple, Google, DELL i Tesla.

Dzieci giną w kopalniach kobaltu. Na ławach sądowych Apple, Google, DELL i Tesla.

60% kobaltu na rynkach światowych pochodzi z Kongo. Kobalt jest niezbędnym pierwiastkiem przy produkcji urządzeń wysokich technologii, takich jak na przykład baterie do smartfonów, czy akumulatory do samochodów elektrycznych.

Jak mówi Adama Gaye, autor książki „Chiny – Afryka, smok i struś” w wywiadzie dla France 24, od wczesnych lat 90-tych XX wieku pozycję globalnego gracza w zakresie wydobycia kobaltu w Kongo grają Chiny, unikając przy tym bycia postrzeganym jako potentat w tej branży. Chiny jednak kontrolują znaczną część rynków afrykańskich w zakresie handlu pierwiastkami wykorzystywanymi przy produkcji urządzeń wysokich technologii.

Skandaliczne jest w całym tym procesie wydobycia w XXI wieku niewolnicze wykorzystywanie w kopalniach kobaltu w Kongo nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Jak podaje z kolei National Geographic:

  • Aż czternaścioro dzieci zginęło lub zostało ciężko rannych w kongijskich kopalniach kobaltu, z których surowiec trafiał do sprzętów marek Apple, Google, Dell i Tesla. Sprawa zaowocowała pozwem dla firm, który w imieniu poszkodowanych dzieci i ich rodzin złożyła organizacja International Rights Advocates.

Giganci rynkowi jednak milczą w tej sprawie, pomimo że – jak wynika z pozwu – pozwane koncerny miały pełną świadomość, że kobalt w kopalniach w Kongo wydobywały dzieci oraz że proces wydobycia odbywał się w bardzo niebezpiecznych warunkach.

Co szczególnie rażące, rodziny poszkodowanych nigdy nie otrzymały od koncernów żadnych odszkodowań.

Jak wynika z pozwu, sprzedawcą kobaltu była firma IRA Glencore, a odbiorcą belgijska firma Umicore, która dostarczała go producentom.

Źródło: France24/National Geographic/Wall Street Journal
Zdjęcie: Youtube/Wall Street Journal

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

W górę