Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Czy zwierzęta pozytywnie wpływają na samopoczucie osób starszych? Jakie to zwierzęta?

Czy zwierzęta pozytywnie wpływają na samopoczucie osób starszych? Jakie to zwierzęta?

Posiadanie zwierzęcia to niewątpliwie wielkie szczęście. Są jednak także ogromnym obowiązkiem, o czym wie każdy opiekun czworonożnego przyjaciela. Samotni ludzie, często będący na emeryturze, zdają sobie sprawę z natłoku obowiązków przy zwierzęciu, chcą jednak mieć swojego przyjaciela. Jakie zwierzę okaże się odpowiednie dla osób starszych?

Kot – przyjaciel starszego człowieka

Osoba na emeryturze spędza w domu dość dużo czasu. Z pewnością więc przypadnie jej do gustu kot. Zwierzęta te wymagają opieki i uwagi, jednak to, co ważne, to brak konieczności wychodzenia z nimi na spacer. Wystarczą podstawowe zajęcia – karmienie, sprzątanie kuwety i zabawa, na którą nie trzeba mieć zbyt wiele siły.

Emeryci z racji swojego wieku powinni decydować się na starsze zwierzęta, które oczekują na właścicieli w schroniskach. Taka decyzja jest bardzo odpowiedzialna. Poza tym, to niezwykle dobry uczynek. W schronisku warto zwracać uwagę na lżejsze koty.

Dla starszego człowieka nie sprawdzi się Maine Coon, który jest duży i ciężki. Zabranie go do weterynarza bez pomocy rodziny mogłoby okazać się dużym wyzwaniem dla starszej osoby.

Pies – czy sprawdzi się dla starszych osób?

Pupil dla emeryta nie może wymagać zbyt dużej uwagi. Jednak nie warto wykluczać w przypadku osób starszych psa. To zwierzę idealne dla emerytów, którzy nie mają problemów z chodzeniem i lubią spacery. Tak, jak w przypadku kotów, tak też u psów, warto zastanowić się nad starszym zwierzęciem, które długo oczekuje domu w schronisku.

Pies to dla człowieka przyjaciel, przy którym samotność na pewno nie będzie doskwierać. Dla osób starszych warto wybierać mniejsze pieski. Czasem bowiem zdarza się, że zwierzę trzeba trzymać na rękach. Starszej osobie sprawi to problem w przypadku cięższych ras. Psy są w pewnym sensie motywujące. Otóż dzięki nim częściej zażywa się spacerów.

Poza tym, w czasie wycieczek z czworonogiem można spotkać innych psiarzy i nawiązywać z nimi kontakty. Dla starszego człowieka to nieoceniona zaleta posiadania właśnie tego zwierzęcia.

Królik – niewielki przyjaciel starszego człowieka

Zwierzęciem, które sprawdzi się dla emeryta, jest także królik. To niezwykle przyjazne stworzenia, nad którymi opieka jest dość prosta. Warto nauczyć ich korzystania z kuwety, żeby mogły być zwierzętami biegającymi po domu. Ich obecność sprawi każdej starszej osobie wiele radości.

Warto wybrać królika z fundacji. Adopcja starszego zwierzęcia to podarowanie mu szansy na kochający dom na ostatnie lata życia.

Osoby starsze, które czują się bardzo samotne, mogą zdecydować się na zwierzę. Powinny jednak wziąć pod uwagę swój wiek oraz możliwości i podejść do tej decyzji bardzo odpowiedzialnie. Bycie opiekunem to nie tylko wielkie szczęście, ale także ogromna odpowiedzialność.

Starszy człowiek musi sobie zdawać sprawę z konieczności badań kontrolnych u weterynarza czy spacerów w przypadku psa. Podjęcie decyzji o posiadaniu zwierzęcia nie może być w żadnym wypadku pochopne, ani nagłe. Należy dobrze zastanowić się nad tym, nad jakim zwierzęciem opieka nie będzie zbyt trudna.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę