Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Czy zabawki mogą wpływać na rozwój dziecka? Jak wybrać najlepszą?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój dziecka? Jak wybrać najlepszą?

Dzieciństwo, to dla większości z nas czas, który wspominamy, jako radosny, beztroski okres w życiu, w którym najważniejszym punktem każdego dnia była dobra zabawa. Jak we współczesnych czasach nie zwariować w gąszczu zabawek i wybrać dla naszych dzieci te odpowiednie?

Do dziś wielu z nas potrafi przypomnieć sobie swoją ulubiona grę, czy zabawkę z tamtego okresu i z sentymentem o niej opowiadać. Jako dzieci, nikt z nas nie zastanawiał się nad funkcją zabawek w naszym życiu, jedynym wyznacznikiem było to, czy dana rzecz się nam podoba. Sytuacja jednak się zmienia, gdy to my, jako dorośli planujemy kupić dziecku zabawkę. Co wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim rozwój przez zabawę

Zabawki, poza radością, jaką daje sam fakt ich otrzymania i posiadania, wnoszą dużo więcej w rozwój dziecka. Nie tylko zaspokajają jego twórczość, ale także potrzeby poznawcze. W zależności od możliwości fizycznych i psychicznych rozwijają aktywność malucha oraz odkrywają jego potrzeby i zainteresowania.

Odpowiednia zabawka w odpowiednim wieku

Myśląc nad zakupem zabawki trzeba mieć na uwadze dwa podstawowe i najważniejsze kryteria: wiek dziecka oraz etap jego rozwoju.

Okres niemowlęcy: jest to czas, w którym dziecko ma pierwszy kontakt z otaczającym go światem. Kształtuje się jego wrażliwość na bodźce z otoczenia. Najważniejsze przy wyborze zabawek dla takiego dziecka jest ich bezpieczeństwo, Sprawdzą się różnego rodzaju karuzele nad łóżeczko, grzechotki, pluszowe zabawki do wózka, maty edukacyjne. Ważne aby w zabawkach pojawiały się różne kolory i tekstury np. maskotka z szeleszczącymi elementami, czy grzechotka z wypustkami. Muszą to być zabawki, które nie zrobią dziecku krzywdy, gdy weźmie je do buzi.

Dzieci od roku do dwóch lat: w tym okresie odpowiednie dla dziecka będą duże, kolorowe zabawki, które wydają z siebie dźwięki i poruszają się, jak np. kule ze schowanymi w środku elementami o różnych kształtach, które należy dopasować, zabawki grające z wyraźnymi kształtami i kolorami, czy książeczki z prostymi obrazkami, które dziecko uczy się rozpoznawać. Dodatkowo sprawdzi się wszystko to, co można zgniatać, turlać, łączyć i rozkładać na elementy. Warto również pamiętać, że jest to czas zabaw ruchowych, które mają na celu rozwój koordynacji malca, dlatego sprawdzą się różnego rodzaju piłki.

Dzieci od dwóch do trzech lat: w tym wieku dzieci cechują się lepszą koordynacja ruchową, którą stale rozwijają, dlatego sprawdzą się różnego rodzaju jeździki, czy rowerki biegowe, gdzie dziecko musi odpychać się nogami. Dodatkowo dochodzi coraz lepsza sprawność manualna. Dzieci w tej grupie wiekowej lubią wszystko sprawdzać, dotykać i wąchać. Odnajdują się w zabawach związanych ze składaniem, lepieniem, czy rysowaniem. Polecane są dla nich proste puzzle i klocki, jak również wszelkiego rodzaju zabawki do piaskownicy i wody.

Dzieci w wieku przedszkolnym (3 do 5 lat) to czas, w którym dziecko dużo chętniej bawi się z rówieśnikami, zaczyna grać z nimi w proste gry planszowe, czy wspólnie układać puzzle. Dzieci w tym wieku stają się coraz bardziej kreatywne, zaczynają naśladować dorosłych i wcielając się w zabawach w ich role i udając np. lekarza, nauczycielkę, mechanika, czy policjanta. Dziewczynki chętnie bawią się lalkami naśladując mamę, a chłopcy urządzają sobie wyścigi samochodowe. W tym okresie dzieci chętnie korzystają z urządzeń i przyrządów do zabaw ruchowych, dlatego w ich przypadku sprawdzą się rowery trójkołowe, w których trzeba pedałować, czy też skakanki i zjeżdżalnie. Wszystko to wpływa pozytywnie na ich sprawność ruchową i siłę. Wskazane jest również, by w tym wieku dziecko mogło korzystać z różnorodnych materiałów do konstruowania jak np. klocki, masy do lepienia, czy papier – wszystko o różnorodnych kolorach i kształtach, by rozwijać zdolności manualne.

Czy zabawki wystarczą?

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane zabawki, to jedynie połowa sukcesu. Aby prawidłowo wpływały na rozwój musimy pokazać dziecku jak się nimi właściwie bawić. Najważniejsza jest wspólna zabawa i spędzany razem czas.

Autor: Łukasz Kolmus
Sklep www.kidsalltime.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę