Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Epidemia > Covid we Włoszech był już we wrześniu 2019. Ustalenia włoskich naukowców

Covid we Włoszech był już we wrześniu 2019. Ustalenia włoskich naukowców

Jak można się dowiedzieć na stronie internetowej włoskiego czasopisma naukowego ”Scienza in rete” Covid był obecny we Włoszech już rok temu w 2019. Z artykułu wynika, że z badań Giovanniego Apolone i jego zespołu przeprowadzonych w Instytucie Tumor w Mediolanie, we współpracy z naukowcami ze Sieny, w próbkach krwi pobranych w ramach badań przesiewowych „Uśmiech” mających na celu identyfikacje chorych na raka płuc, które były prowadzone od września 2019 roku, odnaleziono przeciwciała IgG / IgM świadczące, że osoby, od których pobrano krew przeszły Covid-19 w 2019.

Z informacji zamieszczonych w artykule „Analiza: SARS-CoV-2 krążył dużo wcześniej, niż sądzono” na portalu TVN Meteo można się dowiedzieć, że włoscy „naukowcy przeanalizowali próbki krwi pobrane od 959 ochotników biorących udział w badaniu przesiewowym w kierunku raka płuc, przeprowadzonym między wrześniem 2019 a marcem 2020 roku. U 11,6 procent z nich stwierdzono obecność przeciwciał SARS-CoV-2, co oznacza, że przeszli zakażenie koronawirusem. Z tej grupy 14 proc. osób miało przeciwciała już we wrześniu, a 30 proc. – w drugim tygodniu lutego. Najwięcej takich wczesnych przypadków, bo ponad 53 proc., odnotowano w Lombardii. Ustalenia zostały opublikowane na łamach specjalistycznego pisma „Tumori Journal”, poświęconego różnym aspektom leczenia nowotworów”.

Jan Bodakowski

Podobne

W górę