Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Coraz mniej prywatności Monitorują prawie wszsytko

Coraz mniej prywatności Monitorują prawie wszsytko

W dawnych czasach śledzenie kogoś polegało na przebraniu się w inne ubrania i kroczenie po jego śladach i ewentualnie chowanie się po jakichś zakamarkach żeby nie zostać zauważonym. Już Artur Conan Doyle opisywał metody szpiegowskie stosowane przez słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Chociaż bohater ten cechował się niesamowitymi umiejętnościami oraz znajomością metod dedukcji w porównaniu z dzisiejszymi czasami nie miał łatwo. Obecnie różnego rodzaju firmy oferują szeroką gamę artykułów szpiegowskich. Np. firma, która w swoim asortymencie ma do zaoferowania różnego rodzaju kamery szpiegowskie, podsłuchy itp. Postęp technologiczny umożliwia stosowanie różnego rodzaju urządzeń, dzięki którym praca detektywów jest o wiele łatwiejsza.

Kamery szpiegowskie

Wielu współczesnych detektywów nie rozwiązałoby powierzonych im zagadek bez korzystania z pomocy kamerek szpiegowskich. Jedyną trudnością jaka teraz przed nimi stoi to umieszczenie takiej kamerki w miejscu gdzie przyniesie zamierzony efekt. Muszą się oni uciekać do wielu podstępów, podszywać pod różne osoby aby dostać się do miejsca docelowego. Na szczęście stosowane obecnie kamerki mogą być tak maleńkich wymiarów, że już ich umieszczenie w niewidocznym miejscu nie jest takie trudne. Istnieje wiele sytuacji kiedy montaż takiej kamerki jest konieczny w celu rozwiązania jakiegoś problemu. Kiedy żona podejrzewa męża o niewierność, może zainstalować kamerkę w mieszkaniu lub samochodzie podejrzanego. Pracodawca podejrzewający pracownika o kradzieże bądź inne oszustwo może zainstalować kamerkę w miejscu pracy. Ciężko dalej rozsądzać jak zostanie uznany materiał z takiego nagrania, jednakże dla osoby podejrzewającej jakieś oszustwo będzie wystarczającym dowodem aby móc podjąć decyzję co do podejrzanego.

Podsłuchy

Nierzadko bywają sytuacje, kiedy padają słowa, które mają wpływ na wiele spraw. Kiedy spodziewamy się, że podczas dyskusji która nas czeka np. w cztery oczy padną słowa, które mogą mieć wpływ na przyszłość możemy skorzystać z pomocy podsłuchu. Szczególnie popularne podsłuchy były w amerykańskich filmach sensacyjnych. Montowane pod biurkami ważnych osobistości pomagały je szantażować bądź ujawnić nieczyste zagrania.

Lokalizatory GPS/GSM

Jeszcze innym sposobem, dostępnym dzięki rozwojowi technologii oraz faktowi, że praktycznie każdy z nas korzysta z telefonu jest skorzystanie z funkcjonalności lokalizatorów GPS/GSM. Jest to niezastąpione urządzenie kiedy mamy na celu namierzenie czyjejś pozycji. Wiele firm stosuje taką metodę wobec pracowników korzystających z samochodów służbowych, aby mieć pewność, że nie wykorzystują ich do celów prywatnych.

Czy śledzenie jest etyczne?

Choć stosowanie różnego rodzaju urządzeń szpiegowskich może budzić kontrowersje, nierzadko jest to jedyny sposób aby dowiedzieć się prawdy. Podsłuchiwanie lub śledzenie kogoś może wydawać się nieetyczne, jeśli jednak okaże się, że podejrzenia nie były bezpodstawne, to raczej osoba oszukująca powinna mieć dylemat moralny nad swoim zachowaniem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ElektroManiacy.pl.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę