Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > II wojna światowa > Co wiadomo o duchowości i charakterze rtm. Witolda Pileckiego? Dzisiaj mija 75 lat od zamordowania go przez komunistycznych oprawców

Co wiadomo o duchowości i charakterze rtm. Witolda Pileckiego? Dzisiaj mija 75 lat od zamordowania go przez komunistycznych oprawców

Jakim człowiekiem był rtm. Witold Pilecki, który dobrowolnie trafił do Auschwitz i przygotował jeden z pierwszych raportów o Holokauście?

– 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie, o godz. 21.30 – strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzisiaj mija właśnie 75. rocznica śmierci wielkiego polskiego patrioty, ale także człowieka dużej wiary i ogromnej odwagi – rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy tej okazji zdecydowanie warto przypomnieć o dwóch pozycjach książkowych autorstwa dr Anny Mandreli, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, która dotarła do wielu nieznanych wcześniej dokumentów dotyczących Rotmistrza. Te publikacje to ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” oraz ,,Kto zdradził Witolda Pileckiego: nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza”.

Duchowość i charakter Witolda Pileckiego

,,Niniejsza książka odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego – jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, z której czerpał motywację i siłę do bezinteresownego poświecenia się dla Boga, Ojczyzny i wartości duchowych. Autorka jako pierwsza stara się nam przedstawić, gdzie mają swe źródła jego bohaterskie czyny i skąd u ochotnika do Auschwitz siła do tak konsekwentnie niezłomnej postawy” – czytamy we wstępie napisanym przez ks. Łukasza Szydłowskiego.

Przy pracy nad tą książką autorka korzystała z tekstów źródłowych Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej czy Muzeum Auschwitz Birkenau. Ponadto prowadziła prywatną korespondencję i osobiste rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego.

Dr Mandrela dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 roku uzyskał stopień kapitana. Jednak skromność, pokora i dyskrecja zdecydowały, że na II wojnę światową w 1939 roku wyruszył jako podporucznik.

Warto też wspomnieć, że ta sama autorka wydała właśnie książkę pt. „Niezłomna Zakonnica”, w której po raz pierwszy została przedstawiona historia siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz). Niezłomna zakonnica została aresztowana w 1948 roku w związku ze sprawą Adama Doboszyńskiego. Na łamach tej publikacji można przeczytać m.in. opis jednego z największych mordów sądowych, jaki miał miejsce w Polsce już po zakończeniu II wojny światowej. Autorka szczegółowo opisuje sylwetki i psychikę oprawców, takich jak Józef Różański (Goldberg) czy Adam Humer, i dołącza liczne dokumenty źródłowe.

Na temat najnowszej książki dr Anny Mandreli wypowiedział się m.in. znany polski historyk Leszek Żebrowski.

„Jest to najnowsza książka dr Anny Mandreli, poświęcona martyrologii s. Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz). Jej losy to historia pierwszych lat Polski Ludowej i dramat Kościoła katolickiego w pigułce. Szeroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich – na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest” – czytamy w opinii Leszka Żebrowskiego.

Źródło: annamandrela.pl, biogramy.ipn.gov.pl, siostraizabela.pl
Fot. Anna Mandrela (Arch. prywatne)

Podobne

W górę