Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Technologie > BEZZAŁOGOWY ŚMIGŁOWIEC – ROBOT DO ZADAŃ SPECJALNYCH ILX-27

BEZZAŁOGOWY ŚMIGŁOWIEC – ROBOT DO ZADAŃ SPECJALNYCH ILX-27

Polskie firmy oraz instytuty naukowe coraz częściej są postrzegane jako pionierzy i liderzy w konstruowaniu bezzałogowych helikopterów (dronów) o przeznaczeniu militarnym oraz do innych zadań specjalnych. Osiągnięcia w tej dziedzinie mają między innymi PZL Świdnik oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Jedną z takich konstrukcji jest również prezentowany dzisiaj model ILX-27, opracowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, w składzie:

– Instytut Lotnictwa,
– Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych,
– Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A.

Przeznaczeniem BSR jest wsparcie działań wojsk lądowych, marynarki wojennej, straży granicznej w operacjach specjalnych prowadzonych w trudnym terenie góry, obszary zabudowane lub zagrożone ostrzałem przeciwnika. Bezzałogowy śmigłowiec jest bezpieczną alternatywą dla wykorzystania załogowych środków wsparcia lotniczego samolotów i śmigłowców. Sposób wykorzystania BSR uzależniony jest od rodzaju zabudowanych urządzeń i wyposażenia specjalistycznego (sensorów) o masie nie przekraczającej oferowanego udźwigu użytecznego.

Dane osiągowe ILX-27:
– Maksymalna masa startowa – 1100 [kg]
– Masa użyteczna – 300 [kg]
– Prędkość max – 215 [km/h]
– Prędkość max wznoszenia – 10 [m/s]
– Pułap praktyczny – 4 [km]
– Zasięg lotu – 441 [km]
– Silnik Lycoming – IO-540 260 [HP]

Wykorzystanie BSR:
– Środek rozpoznania powietrznego
Środek transportu zaopatrzenia
,
– Nosiciel precyzyjnego uzbrojenia
,
– Środek ewakuacji żołnierzy z zagrożonych obszarów.

Zastosowania cywilne BSR:
– Operowania w rejonie klęsk żywiołowych i katastrof ekologicznych
– 
Monitoringu obiektów inżynieryjnej rozbudowy terenu, mostów węzłów kolejowych i komunikacyjnych oraz obszarów leśnych.

Warianty ILX-27:
– Specjalny (rozpoznanie),
– 
Zwalczanie obiektów punktowych
,
– Morski.

Zamieszczone materiały pochodzą ze strony Instytutu Lotnictwa w Warszawie oraz nagrań udostępnionych na stronach Youtube oraz TVP INFO.

Strona Instytutu Lotnictwa – http://ilot.edu.pl/ilx-27/#prettyPhoto

Zapisz

Zapisz

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

3 odpowiedzi na “BEZZAŁOGOWY ŚMIGŁOWIEC – ROBOT DO ZADAŃ SPECJALNYCH ILX-27”

  1. Ciekawi mnie na jakim etapie rozwoju jest ten dron. Czy ma gotowy system zdalnego sterowania? Czy został oblatany, przeszedł próby techniczne. Czy przeszedł próby z użyciem uzbrojenia? Dlaczego dron ten nie jest zamawiany przez armie i produkowany, mimo ze jest to konstrukcja która ma już kilka lat. Szkoda ze artykuł nie odpowiada na te pytania. A dobrze by było gdyby był tu wywiad z kims z instytutu lotnictwa który opowiedział by o stanie prac nad maszyną.

  2. Cudny wpis. Dzięki za niego, zwlaszcza za część o karmieniu piersią, bardzo go rozumiem mam w wielu sprawach podobnie, 10 lat temu myślałam, że trzeba wszystkim dogadzać, jeśli się tylko da, nie daj Boże nie odmawiać, jeśli czegoś chcą, zawsze mieć obiad gotowy na czas i mieszkanie czyste jak laboratorium, czyli podejście istnie sanepidowskie. Dziś zachowuję w tym wszystkim rozwagę i mam czas dla siebie, właśnie spędziłam weekend w łóżku z pilotem od telewizora i książka, a moje pełnoletnie już dzieci przywiozły obiad z McDonald’s. Pozdrawiam Matko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę