Zimowy wyjazd w góry to wspaniały pomysł na wypoczynek i poprawę kondycji fizycznej. Świeże powietrze, ruch, i relaks. Warto wiedzieć jak zadbać o własny komfort, a także bezpieczeństwo. Już niedługo otwarcie sezonu narciarskiego. Wkrótce stoki zapełnią się narciarzami i snowboardzistami. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i zapoznać się z obowiązującym na całym świecie Kodeksem FIS, stanowiącym o zasadach obowiązujących na stokach na całym świecie. Nadmierna prędkość, zmęczenie, czy brak odpowiedniej kondycji to najczęstsze przyczyny wypadków oraz kontuzji. W obliczu wypadku należy natychmiast powiadomić ratowników GOPR/TOPR. Każdy narciarz powinien zachować się w sposób nie narażający innych na niebezpieczeństwo. Dotyczy to również odpowiedzialności za właściwe działanie posiadanego sprzętu.
Prędkość zjazdów powinna być indywidualnie dostosowana do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy, a także pogody. Większość wypadków i kolizji to efekt nadmiernej szybkości, niezapanowania nad nartami, a także nie zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Narciarz ma obowiązek zachować szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, w okolicach wyciągów oraz na zakończeniu trasy. Istotne znacznie ma również niedostateczna widoczność spowodowana warunkami pogodowymi, wyjątkowo niebezpieczna na załamaniach stoków. Tor trasy należy wybierać w taki sposób, aby nie kolidował on z innymi uczestnikami ruchu. Na stokach rządzi zasada, że pierwszeństwo ma każdy, kto znajduje się przed lub poniżej. Wyprzedzamy po obu stronach, zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, jednak ostrożnie i uważnie aby manewrując nie dopuścić do potrącenia innego narciarza. W sposób umiejętny należy włączać się do ruchu na stokach. W przypadku potrzeby zatrzymania, w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności nie wolno zapominać o innych zjeżdżających za nami. Po upadku jeśli to możliwe trzeba jak najszybciej opuścić tor jazdy. W żadnym wypadku nie wolno zatrzymywać się w miejscach niewidocznych dla jadących z góry lub zza zakrętu.
Trasy narciarskie są przeznaczone do ruchu jednokierunkowego skierowanego w dół. Bezpieczeństwo jazdy utrudniają ślady butów wyciśnięte w śniegu. Bezpieczną jazdę natomiast wspomagają znaki narciarskie ustawione na trasach oznaczonych w zależności od stopnia trudności kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Uczestnicy ruchu sami podejmują decyzję dotyczącą wyboru trasy. Ponadto na znakach znajdują się informacje o zagrożeniach spowodowanych możliwością wystąpienia lawiny. W razie wypadku panuje zasada taka jak w ruchu drogowym, każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy. Jest to nie tylko obowiązkiem, ale i powinnością wynikającą z zasad etyki. Nie udzielenie pierwszej pomocy, a także zignorowanie wypadku jaki miał miejsce jest traktowane w świetle prawa identycznie jak wykroczenie drogowe. Uczestnicy wypadku, a także świadkowie są zobowiązani podać swoje dane osobowe, co jest potrzebne do przeprowadzenia procedur wyjaśniających.
Przy większości stoków znajdują się miejsca, w których można zjeść ciepły posiłek i ogrzać się. Przy stokach działają serwisy, w których szybko wyregulujesz lub wypożyczysz sprzęt. Są również sklepy, gdzie można zaopatrzyć się w niezbędne drobiazgi takie jak gogle czy rękawiczki. Pod tym względem możemy czuć się naprawdę bezpiecznie.
Leave a Reply