Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kościół > Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych

Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych

Temat jest śliski, więc będę ostrożny.

Jeden z moich znajomych opowiadał mi kiedyś o księdzu, który był potrójnym agentem. Przyłapany i zapytany dlaczego to robił, tłumaczył się tym, że w Biblii jest napisane, że nie można służyć dwom panom, ale nie ma mowy o trzech.

Jak żywo przypomina to osobowość wieloraką niektórych polityków skaczących z kwiatka na kwiatek i z partii do partii. Oddaje to również potrzebę bycia zauważonym i docenionym. Psychologowie – również w odniesieniu to teorii potrzeb Abrahama Maslowa – odwołaliby się do dzieciństwa i problemów z rodzicami, jak sądzę. Powszechnie jednak takie zachowanie określane jest jako ‘parcie na szkło’. I w zasadzie nie jest to dziwne, ponieważ każdy z nas odczuwa potrzebę uznania, docenienia, bycia zauważonym, w mniejszym lub większym stopniu.

Jestem wierzącym człowiekiem, katolikiem i mam szacunek do wszystkich religii, pod warunkiem, że zabraniają mordów religijnych, w imię kogokolwiek. Ale jestem też Polakiem i mam prosty ludzki system wartości.

Od wieków sprawdza się system, że najwięcej agentów i szpiegów ukrywa się w organizacjach religijnych. Łatwo zdobyć zaufanie, odwrócić uwagę, zdobyć (wyciągnąć) informacje.

Przejdę od razu do rzeczy.
Jak więc tak popatrzymy na nasze lokalne podwórko, to przypomina mi się taki stary żart:

 • jakie są trzy najsprawniej działające dyplomacje na świecie?
 • watykańska, rosyjska i izraelska.

Na czym więc polega żart?
– Wszyscy szkolą się w Polsce.

Od jakiegoś czasu należałoby też dodać zdecydowanie dyplomację amerykańską, chińską i być może nawet niemiecką.

Szewc bez butów chodzi, jak z tego wynika. Może nie jest tak źle obecnie. Nie wypowiadam się, bo jestem laikiem w tych kwestiach.

Ponieważ religia, wiara i Bóg zawsze jakoś były mi bliskie (ma to ślad w moich genach, ale to może jakoś innym razem), to od zawsze uczestniczyłem w różnego rodzaju wydarzeniach religijnych i odbywałem całą masę rozmów o Bogu. Brałem udział w spotkaniach – i grup religijnych i sekt, i wszelkich innych, gdy tylko usłyszałem słowa ‘wiara’, ‘Bóg’, ‘zbawienie’ i tym podobne. Zawsze z tym samym zamiarem, lepiej poznać Boga. Kiedyś, po lekturze około 30 książek (może więcej) na temat Świadków Jehowy, po dwóch godzinach dyskusji z nimi, rozmawialiśmy w kuchni, udało mi się ich przekonać i przyznali mi rację. Byłem bardzo podekscytowany i pełen wiary, że będę w stanie ich nawrócić. Mój brat szybko ostudził moje zapały mówiąc, gdy się z nimi żegnaliśmy: ‘Wyluzuj, pójdą do sąsiada i będą dalej mówili to samo, z czym przyszli do nas’.

Nie oceniam i nie deprecjonuję Świadków Jehowy jako ludzi, ale … gdy się uważnie przeczyta książkę ‚The Russian Idea’ autorstwa Nikolasa Bierdiajewa, nigdy nie wydaną w Rosji, a przypadkiem chyba w Anglii, tylko w języku angielskim jak do tej pory, to widać wyraźnie, że koncepcja tychże Świadków Jehowy, wywodzi się z koncepcji swarzycy, jedności Słowian i obrony przed światem zachodnim. Ciekawy jest fakt, kiedy i gdzie te koncepcje powstały. Mianowicie na przełomie XVIII i XIX wieku w carskiej Rosji. Jest to okres, kiedy Rosja usilnie broniła się przed wpływami Zachodu i przeżywała pierwsze, tak pierwsze, koncepcje filozoficzne. XXII wieki po Arystotelesie i Platonie. I właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze reakcje i pierwsze opracowania na ten temat. XXII wieki zastoju w rozwoju cywilizacyjnym. Do czego zmierzam? Rosyjska potęga militarna jest obecnie niezaprzeczalna, ale historia myśli i jej tradycja – niekoniecznie.

Ciekawe jest również to, że wyznanie Świadków Jehowy w Rosji jest ustawowo zakazane, a u nas na ulicach w centralnych miejscach na przykład Warszawy pojawiło się ich jakoś więcej. I nie mówią zbyt dobrze po polsku, a akcent jest jakiś taki „wschodni”.

Inny przykład.

Uczestniczyłem w spotkaniach i mszach kościoła protestanckiego, wywodzącego się z Ukrainy. Już brzmi ciekawie, prawda? ‘Pastorem’ był były żołnierz z czasów sowieckiej Rosji. Głównym guru był pastor z USA, przyjeżdżający do Polski co jakiś czas. Tak, taki kościół funkcjonuje w Polsce. Guru bardzo mądrze mówił i widać było, że to rozumie i ma bardzo logicznie poukładane swoje nauki. Nauki miał naprawdę ciekawe, moim zdaniem. Zdradził go jednak jeden drobny szczegół. W trakcie nabożeństwa jedno z dzieci zaczęło wchodzić w jego strefę, tam gdzie nauczał. I zaczęło być dość głośne. Co zrobił guru? Oburzył się bardzo i kazał je natychmiast zabrać. Więcej nie pojawiłem się na ich spotkaniach. Dlaczego? Chrystus powiedział: ‘Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie’.

Przechodząc do współczesności, trochę przez historię jednak, bo inaczej nie da się tego zrozumieć.

W roku 1079 Bolesław Śmiały odbudował potęgę Chrobrego. Z powodzeniem interweniował na Węgrzech i na Rusi, zdobył Kijów, koronował się na króla. Był sojusznikiem papieża, skutecznie bił Niemca. Ale duchowieństwo było wtedy w 80% niemieckie. Śmiały nie walczył z Kościołem, wręcz przeciwnie – umacniał go. Jego władza była jednak dla Kościoła zbyt silna. Gal Anonim, przecież zakonnik, w swojej kronice nazywa biskupa traditor – zdrajca. Oto fragment:
„Jako król Bolesław był z Polski wyrzucony długo byłoby o tym mówić tyle jednak ujdzie powiedzieć, że nie godziło się pomazańcowi karać pomazańca cieleśnie, za jaki bądź grzech. To, bowiem zaszkodziło mu wielce, że gdy biskupa za zdradę skazał na obcięcie członków, więc do grzechu dodał grzech My jednak ani biskupa zdrajcę uniewinniamy, ani brzydką zemstę królewską pochwalajmy, lecz ostawmy te sprawę i opowiedzmy, jak przyjęto króla Bolesława na Węgrach.”

Wbrew kłamstwom Kościoła – zdrajca w sutannie nie został zamordowany, tylko zgodnie z prawem skazany przez sąd za zdradę i stracony. Gdyby było inaczej, to natychmiast w glorii męczennika zostałby świętym – wszak każdy kult jest złotodajny dla kleru. Taki św. Wojciech został kanonizowany zaledwie dwa lata po śmierci! W przypadku Stanisława okazji zwyczajnie nie było, bo ludzie zdrajcę pamiętali. Wymazywanie zdrady z pamięci narodu zajęło oszustom w sutannach aż 174 lata. Wydatnie pomógł najazd tatarski w 1241 r., który spustoszył Polskę.

Mamy obecnie jeszcze całą masę klech (księży szanuję i doceniam ich rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości) zaprzedanych albo jednemu albo innemu zaborcy. Wystarczy popatrzeć nawet na pierwsze strony gazet. Zadziwiające jest, że coraz więcej z nich zaczyna bronić Polski. Nasuwa się oczywiste pytanie: dlaczego?
To są zawsze ludzie słabi i podatni na wpływy (oni to często nazywają karnością i posłuszeństwem), udający jednak wielkich i wszechwładnych. Warto chwilę poczekać, aż się wystrzelają.
Dlaczego nagle, po wiekach działania na niekorzyść Polski (to długa historia i może kiedyś szerzej to opiszę), zaczęli nam pomagać? Co więcej, jak sądzę, będą musieli nam pomagać. Otóż dlatego, że Polska jest obecnie ostatnim krajem na świecie, mogącym stać się liderem i ostoją wartości chrześcijańskich. We współpracy z Węgrami i USA oczywiście. Mam nadzieję, że też z innymi krajami.

Jeśli zniknie chrześcijaństwo, jeśli zniknie Polska, to zniknie Watykan.

Czyli, sprawdza się znów podejście siłowe. Inteligenci uginają się tylko przed potęgą. Tym razem, chyba potęgą przeznaczenia. Nie śmiem powiedzieć Boga, żeby nie być pysznym.

Czyli możemy w końcu liczyć na pomoc Kościoła. I to jest dobra wiadomość na dzisiaj.

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

988 odpowiedzi na “Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych”

 1. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 2. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 3. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 4. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 5. I merely wish to reveal to you that I am new to blogging and incredibly loved your write-up. Quite possibly I am likely to bookmark your blog post . You definitely have lovely article materials. Be Thankful For it for giving out with us your internet site information

 6. 33615 540129This really is a right blog for would like to locate out about this subject. You realize a whole lot its almost challenging to argue along (not that I personally would wantHaHa). You actually put the latest spin with a subject thats been discussed for a long time. Fantastic stuff, just great! 269649

 7. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he actually bought me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

 8. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your site.

 9. Can I simply say that of a relief to find somebody that in fact knows what theyre referring to on the net. You actually know how to bring a difficulty to light and produce it essential. Lots more people should check this out and understand why side with the story. I cant think youre not more well-known simply because you definitely possess the gift.

 10. Hi there dudes! Now i’m thinking if an individual may possibly aid me personally available! Definitely I must understand this exact online site on my brand spanking new iphone, but it surely doesn’t recent upward adequately, I really is wanting to know if an individual can propose to your lady myself every best possible option? I would not know but really must i work tirelessly and discover an modernize regarding a computer software procedure or something else? I recognize this is certainly a thing kinda there are various theme, yet satisfy redesign everybody not to mention thanks earlier for any enable! Sophie

 11. Can I just say what a relief to discover someone that genuinely knows what they’re talking about online. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 12. Nice post. I discover some thing harder on diverse blogs everyday. Most commonly it is stimulating to study content off their writers and use a specific thing from their store. I’d want to apply certain while using the content in my small blog no matter whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your web blog. Appreciate your sharing.

 13. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I truly thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 14. The next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I truly thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 15. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 16. Thanks for your beneficial post. In recent times, I have been able to understand that the symptoms of mesothelioma cancer are caused by this build up connected fluid regarding the lining of your lung and the breasts cavity. The disease may start inside chest area and multiply to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include weight-loss, severe inhaling trouble, temperature, difficulty eating, and infection of the face and neck areas. It ought to be noted that some people having the disease do not experience just about any serious indicators at all.

 17. Thanks for your entire hard work on this web site. My niece take interest in conducting investigation and it’s really simple to grasp why. A lot of people learn all about the lively way you render practical tactics on this blog and as well increase participation from the others on this subject plus our favorite girl is undoubtedly studying a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You have been conducting a wonderful job.

 18. What i do not understood is in fact how you are not really a lot more well-liked than you may be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in the case of this matter, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated until it is something to do with Woman gaga! Your individual stuffs excellent. Always take care of it up!

 19. Needed to draft you a little bit of note to say thank you yet again for all the lovely knowledge you’ve shared at this time. It’s really surprisingly open-handed of you to give unhampered all that some people could possibly have supplied for an electronic book to get some bucks for their own end, specifically considering the fact that you might have done it in the event you decided. Those strategies as well acted as the great way to know that other individuals have the same passion much like my very own to find out a lot more regarding this issue. I think there are millions of more enjoyable periods ahead for many who examine your blog.

 20. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he actually bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you turn into experience, would you thoughts updating your blog with extra details? It is extremely helpful for me. Huge thumb up for this weblog submit!

 21. There are certainly a number of details like that to take into consideration. That is a great level to carry up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you convey up where a very powerful thing can be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I’m sure that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the impression of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 22. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 23. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am satisfied to express that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much indisputably will make sure to do not put out of your mind this web site and give it a glance regularly.

 24. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 25. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 26. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 27. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 28. Yet another issue is that video gaming has become one of the all-time main forms of entertainment for people of all ages. Kids have fun with video games, and adults do, too. The XBox 360 is amongst the favorite gaming systems for those who love to have a huge variety of video games available to them, in addition to who like to play live with some others all over the world. Thanks for sharing your thinking.

 29. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 30. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 31. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 32. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 33. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 34. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 35. Thanks for your entire labor on this site. Ellie enjoys going through internet research and it’s really easy to understand why. My partner and i know all relating to the lively mode you produce insightful secrets on this web blog and in addition foster response from other individuals about this matter then my child has been learning a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re performing a first class job.

 36. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 37. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Fantastic blog!

 38. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 39. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 40. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 41. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 42. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 43. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 44. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 45. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 46. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 47. You actually make it seem really easy together with your presentation but I in finding this topic to be actually something that I believe I would by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely large for me. I am having a look ahead on your next publish, I¡¦ll try to get the dangle of it!

 48. I additionally believe that mesothelioma is a rare form of cancer that is normally found in these previously exposed to asbestos. Cancerous tissues form in the mesothelium, which is a safety lining that covers the majority of the body’s body organs. These cells typically form inside the lining in the lungs, mid-section, or the sac which encircles one’s heart. Thanks for revealing your ideas.

 49. Thanks for sharing your ideas. I might also like to say that video games have been actually evolving. Better technology and enhancements have served create genuine and enjoyable games. These kinds of entertainment games were not that sensible when the concept was first of all being tried. Just like other designs of technological innovation, video games as well have had to grow by many ages. This itself is testimony to the fast growth and development of video games.

 50. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 51. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 53. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 54. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 55. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 56. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 57. An additional issue is really that video gaming became one of the all-time biggest forms of excitement for people of nearly every age. Kids participate in video games, and also adults do, too. The XBox 360 is among the favorite games systems for folks who love to have a lot of games available to them, and who like to learn live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your notions.

 58. Undeniably imagine that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the internet the simplest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get irked whilst other folks think about worries that they plainly don’t recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the whole thing without having side-effects , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 59. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?