Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kościół > Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych

Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych

Temat jest śliski, więc będę ostrożny.

Jeden z moich znajomych opowiadał mi kiedyś o księdzu, który był potrójnym agentem. Przyłapany i zapytany dlaczego to robił, tłumaczył się tym, że w Biblii jest napisane, że nie można służyć dwom panom, ale nie ma mowy o trzech.

Jak żywo przypomina to osobowość wieloraką niektórych polityków skaczących z kwiatka na kwiatek i z partii do partii. Oddaje to również potrzebę bycia zauważonym i docenionym. Psychologowie – również w odniesieniu to teorii potrzeb Abrahama Maslowa – odwołaliby się do dzieciństwa i problemów z rodzicami, jak sądzę. Powszechnie jednak takie zachowanie określane jest jako ‘parcie na szkło’. I w zasadzie nie jest to dziwne, ponieważ każdy z nas odczuwa potrzebę uznania, docenienia, bycia zauważonym, w mniejszym lub większym stopniu.

Jestem wierzącym człowiekiem, katolikiem i mam szacunek do wszystkich religii, pod warunkiem, że zabraniają mordów religijnych, w imię kogokolwiek. Ale jestem też Polakiem i mam prosty ludzki system wartości.

Od wieków sprawdza się system, że najwięcej agentów i szpiegów ukrywa się w organizacjach religijnych. Łatwo zdobyć zaufanie, odwrócić uwagę, zdobyć (wyciągnąć) informacje.

Przejdę od razu do rzeczy.
Jak więc tak popatrzymy na nasze lokalne podwórko, to przypomina mi się taki stary żart:

 • jakie są trzy najsprawniej działające dyplomacje na świecie?
 • watykańska, rosyjska i izraelska.

Na czym więc polega żart?
– Wszyscy szkolą się w Polsce.

Od jakiegoś czasu należałoby też dodać zdecydowanie dyplomację amerykańską, chińską i być może nawet niemiecką.

Szewc bez butów chodzi, jak z tego wynika. Może nie jest tak źle obecnie. Nie wypowiadam się, bo jestem laikiem w tych kwestiach.

Ponieważ religia, wiara i Bóg zawsze jakoś były mi bliskie (ma to ślad w moich genach, ale to może jakoś innym razem), to od zawsze uczestniczyłem w różnego rodzaju wydarzeniach religijnych i odbywałem całą masę rozmów o Bogu. Brałem udział w spotkaniach – i grup religijnych i sekt, i wszelkich innych, gdy tylko usłyszałem słowa ‘wiara’, ‘Bóg’, ‘zbawienie’ i tym podobne. Zawsze z tym samym zamiarem, lepiej poznać Boga. Kiedyś, po lekturze około 30 książek (może więcej) na temat Świadków Jehowy, po dwóch godzinach dyskusji z nimi, rozmawialiśmy w kuchni, udało mi się ich przekonać i przyznali mi rację. Byłem bardzo podekscytowany i pełen wiary, że będę w stanie ich nawrócić. Mój brat szybko ostudził moje zapały mówiąc, gdy się z nimi żegnaliśmy: ‘Wyluzuj, pójdą do sąsiada i będą dalej mówili to samo, z czym przyszli do nas’.

Nie oceniam i nie deprecjonuję Świadków Jehowy jako ludzi, ale … gdy się uważnie przeczyta książkę ‚The Russian Idea’ autorstwa Nikolasa Bierdiajewa, nigdy nie wydaną w Rosji, a przypadkiem chyba w Anglii, tylko w języku angielskim jak do tej pory, to widać wyraźnie, że koncepcja tychże Świadków Jehowy, wywodzi się z koncepcji swarzycy, jedności Słowian i obrony przed światem zachodnim. Ciekawy jest fakt, kiedy i gdzie te koncepcje powstały. Mianowicie na przełomie XVIII i XIX wieku w carskiej Rosji. Jest to okres, kiedy Rosja usilnie broniła się przed wpływami Zachodu i przeżywała pierwsze, tak pierwsze, koncepcje filozoficzne. XXII wieki po Arystotelesie i Platonie. I właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze reakcje i pierwsze opracowania na ten temat. XXII wieki zastoju w rozwoju cywilizacyjnym. Do czego zmierzam? Rosyjska potęga militarna jest obecnie niezaprzeczalna, ale historia myśli i jej tradycja – niekoniecznie.

Ciekawe jest również to, że wyznanie Świadków Jehowy w Rosji jest ustawowo zakazane, a u nas na ulicach w centralnych miejscach na przykład Warszawy pojawiło się ich jakoś więcej. I nie mówią zbyt dobrze po polsku, a akcent jest jakiś taki „wschodni”.

Inny przykład.

Uczestniczyłem w spotkaniach i mszach kościoła protestanckiego, wywodzącego się z Ukrainy. Już brzmi ciekawie, prawda? ‘Pastorem’ był były żołnierz z czasów sowieckiej Rosji. Głównym guru był pastor z USA, przyjeżdżający do Polski co jakiś czas. Tak, taki kościół funkcjonuje w Polsce. Guru bardzo mądrze mówił i widać było, że to rozumie i ma bardzo logicznie poukładane swoje nauki. Nauki miał naprawdę ciekawe, moim zdaniem. Zdradził go jednak jeden drobny szczegół. W trakcie nabożeństwa jedno z dzieci zaczęło wchodzić w jego strefę, tam gdzie nauczał. I zaczęło być dość głośne. Co zrobił guru? Oburzył się bardzo i kazał je natychmiast zabrać. Więcej nie pojawiłem się na ich spotkaniach. Dlaczego? Chrystus powiedział: ‘Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie’.

Przechodząc do współczesności, trochę przez historię jednak, bo inaczej nie da się tego zrozumieć.

W roku 1079 Bolesław Śmiały odbudował potęgę Chrobrego. Z powodzeniem interweniował na Węgrzech i na Rusi, zdobył Kijów, koronował się na króla. Był sojusznikiem papieża, skutecznie bił Niemca. Ale duchowieństwo było wtedy w 80% niemieckie. Śmiały nie walczył z Kościołem, wręcz przeciwnie – umacniał go. Jego władza była jednak dla Kościoła zbyt silna. Gal Anonim, przecież zakonnik, w swojej kronice nazywa biskupa traditor – zdrajca. Oto fragment:
„Jako król Bolesław był z Polski wyrzucony długo byłoby o tym mówić tyle jednak ujdzie powiedzieć, że nie godziło się pomazańcowi karać pomazańca cieleśnie, za jaki bądź grzech. To, bowiem zaszkodziło mu wielce, że gdy biskupa za zdradę skazał na obcięcie członków, więc do grzechu dodał grzech My jednak ani biskupa zdrajcę uniewinniamy, ani brzydką zemstę królewską pochwalajmy, lecz ostawmy te sprawę i opowiedzmy, jak przyjęto króla Bolesława na Węgrach.”

Wbrew kłamstwom Kościoła – zdrajca w sutannie nie został zamordowany, tylko zgodnie z prawem skazany przez sąd za zdradę i stracony. Gdyby było inaczej, to natychmiast w glorii męczennika zostałby świętym – wszak każdy kult jest złotodajny dla kleru. Taki św. Wojciech został kanonizowany zaledwie dwa lata po śmierci! W przypadku Stanisława okazji zwyczajnie nie było, bo ludzie zdrajcę pamiętali. Wymazywanie zdrady z pamięci narodu zajęło oszustom w sutannach aż 174 lata. Wydatnie pomógł najazd tatarski w 1241 r., który spustoszył Polskę.

Mamy obecnie jeszcze całą masę klech (księży szanuję i doceniam ich rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości) zaprzedanych albo jednemu albo innemu zaborcy. Wystarczy popatrzeć nawet na pierwsze strony gazet. Zadziwiające jest, że coraz więcej z nich zaczyna bronić Polski. Nasuwa się oczywiste pytanie: dlaczego?
To są zawsze ludzie słabi i podatni na wpływy (oni to często nazywają karnością i posłuszeństwem), udający jednak wielkich i wszechwładnych. Warto chwilę poczekać, aż się wystrzelają.
Dlaczego nagle, po wiekach działania na niekorzyść Polski (to długa historia i może kiedyś szerzej to opiszę), zaczęli nam pomagać? Co więcej, jak sądzę, będą musieli nam pomagać. Otóż dlatego, że Polska jest obecnie ostatnim krajem na świecie, mogącym stać się liderem i ostoją wartości chrześcijańskich. We współpracy z Węgrami i USA oczywiście. Mam nadzieję, że też z innymi krajami.

Jeśli zniknie chrześcijaństwo, jeśli zniknie Polska, to zniknie Watykan.

Czyli, sprawdza się znów podejście siłowe. Inteligenci uginają się tylko przed potęgą. Tym razem, chyba potęgą przeznaczenia. Nie śmiem powiedzieć Boga, żeby nie być pysznym.

Czyli możemy w końcu liczyć na pomoc Kościoła. I to jest dobra wiadomość na dzisiaj.

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

56 odpowiedzi na “Agenci i szpiedzy w kościele i organizacjach religijnych”

 1. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and absolutely enjoyed your web-site. More than likely I’m want to bookmark your site . You actually come with fabulous article content. Regards for sharing with us your blog site.

 2. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 3. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 4. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 5. It is actually nearly unattainable to come across well-qualified readers on this issue, still, you appear like you comprehend whatever you’re writing about! Gratitude

 6. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 7. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 8. It is actually nearly impossible to come across well-aware visitors on this matter, fortunately you come across as like you fully understand what exactly you’re posting on! Excellent

 9. Hi there, just started to be receptive to your web page through yahoo, and have found that it is truly entertaining. I will like should you decide retain this informative article.

 10. I really want to share it with you that I am new to online blogging and utterly cherished your report. More than likely I am inclined to remember your blog post . You definitely have great article content. Value it for share-out with us your main website information

 11. It truly is mostly close to impossible to see well-updated visitors on this theme, in addition you come across as like you fully understand those things you’re talking about! Thanks

 12. I just need to inform you you that I am new to blogging and absolutely loved your page. Very likely I am inclined to remember your blog post . You simply have fantastic article information. Truly Appreciate it for swapping with us your main web write-up

 13. Hi folks there, just turned conscious of your weblog through Search engines like google, and realized that it’s truly good. I will truly appreciate should you decide continue this post.

 14. I merely wish to reveal to you that I am new to blogging and incredibly loved your write-up. Quite possibly I am likely to bookmark your blog post . You definitely have lovely article materials. Be Thankful For it for giving out with us your internet site information

 15. Greetings here, just started to be aware of your website through yahoo, and discovered that it is seriously informative. I’ll be grateful if you decide to persist this idea.

 16. I merely need to advise you that I am new to wordpress blogging and completely loved your work. Very possible I am going to store your blog post . You truly have magnificent article material. Be Thankful For it for share-out with us your url information

 17. I really want to show you that I am new to blog posting and absolutely enjoyed your website. Most likely I am inclined to bookmark your blog post . You seriously have magnificent article materials. Delight In it for discussing with us your own web page

 18. Gday here, just turned out to be mindful of your webpage through Google, and discovered that it’s very good. I’ll value should you decide persist such.

 19. I simply want to say I am very new to blogging and site-building and truly liked your blog. Probably I’m going to bookmark your blog . You really come with excellent articles. Thank you for sharing with us your website.

 20. I simply want to tell you that I’m beginner to blogs and certainly liked your web-site. Most likely I’m going to bookmark your website . You surely come with excellent articles. Kudos for sharing with us your website page.

 21. 945233 434401We are a group of volunteers and opening a new system in our community. Your web website given us with valuable info to function on. Youve done an impressive job and our entire community is going to be grateful to you. 88458

 22. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having issues with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 23. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.

 24. 33615 540129This really is a right blog for would like to locate out about this subject. You realize a whole lot its almost challenging to argue along (not that I personally would wantHaHa). You actually put the latest spin with a subject thats been discussed for a long time. Fantastic stuff, just great! 269649

 25. After looking over a few of the blog articles on your web page, I honestly appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know your opinion.

 26. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 27. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 28. I blog quite often and I seriously thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.

 29. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he actually bought me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę