Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dziecko > 500+ teraz też na pierwsze dziecko – zmiany wchodzą od 1 lipca 2019

500+ teraz też na pierwsze dziecko – zmiany wchodzą od 1 lipca 2019

Od 17 czerwca 2019 (poniedziałek) rusza w całej Polsce akcja informacyjna dotycząca zmian w ustawie o 500+.

Minister MRPiPS Bożena Borys-Szopa powiedziała:

„Inaugurujemy akcję informacyjną poświęconą programowi. Będziemy tłumaczyć wszystkie zmiany, żeby rodziny miały pełną wiedzę na temat tego m.in. jak złożyć wniosek i kiedy trafi do nich wsparcie.” (…) „Chcemy też powiedzieć o przygotowaniach samorządów do wdrożenia programu”.

Rozszerzenie formuły programu będzie wymagało odpowiedniego przygotowania gmin i województw do obsługi tego zadania. Chodzi o to, żeby wsparcie dla rodzin trafiało jak najszybciej i bez zbędnych opóźnień. Minister Bożena Borys-Szopa zaznaczyła, że samorządy od samego początku funkcjonowania programu 500+ mają wsparcie pracowników ministerstwa. W tym celu zostały zmniejszone obciążenia biurokratyczne – nie potrzebna jest decyzja przy przyznaniu świadczenia, wniosek jest znacznie prostszy i krótszy, nie ma kryterium dochodowego.

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia.

MRPiPS przypomina, że terminowe złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Natomiast złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłaty świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Źródło: PAP
Zdjęcie: gov.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę